ETKİNLİKLERSERGİ

MAJİ Luxury Art Gallery Resim Sergisi – Barış Cihanoğlu “İç Görü”

 MAJİ Luxury Art Gallery & Event ; B Salonunda ’’İÇ GÖRÜ’’ isimli sergisiyle BARIŞ CİHANOĞLU’nu, 06 Şubat 2020 Perşembe – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında sanatseverler ile buluşturuyor.

Çağdaş sanat alanında yenilikçi figüratif anlayışı ile tanınan Barış Cihanoğlu‘nun, son bir yıllık çalışması sonucunda ortaya çıkan yeni dönem eserlerinin gösterileceği sergide, tuval üzerine üretilmiş resimler izleyici ile buluşuyor. Sergide, desen omurgası üzerinde kurgulanmış ve yoğun boya katmanları ile boyanmış yağlı boya resimler yer alacak.

Sanatçı, serginin çıkış sürecinden şöyle bahsediyor: “İnsan, madde, ruh ve bilincin birlikteliğiyle tamamlanan özel bir varlık. İnsanın, varoluşu anlama sürecinde içinde yaşadığı dış dünya ile kurduğu bağlantı kadar, kendi içinde var olan ‘’iç dünya’’ ile kurduğu bağlantı da önemli. ‘’İç Görü’’, benliğimize doğru açılan kapıdır, bu kapıdan içeri girmek ve kendimizle yüzleşmek ise cesaret gerektiren zorlu bir mesele. Hazırladığım bu seride, kendimden yola çıkarak, tüm insanlığın ortak bilinçaltını resmetmeye çalıştım”

Sanat yazarı Elif Dastarlı, ‘’İç Görü’’ sergisinden bahsederken şunları aktarıyor: “Barış Cihanoğlu, insanın başrolde olduğu bir dünyayı sunuyor yine. Fakat onun “insan” ı aslında “insanlık” tır ve bu “başrolde olma” halide, bir gösterinin alkışlanacak ediminden çok varoluşun sancılarını işaret eder. Barış’ın uzun zamandır izlediğim sanat çizgisinde resminin odağında hep insan hikâyeleri yer aldı ama bu kez anonim insan, yerini içe doğru bir bakışla daha çok “kendi” lik sorunsalına bırakıyor. Sanatçı, resminde daha dışsal bir varlığa atfettiği psikolojik halleri bu kez kendi içine dönerek katman katman açıyor. Son dönem çalışmalarının yer aldığı yeni sergisinde, günümüzde nostaljik gibi kalmış bir “benlik” mevzusunu, çağın varlık sancılarıyla bir araya getiriyor. Benliğin alâmetifarikası “yüz” e yani portreye odaklanıyor. Zihin-mekân ilişkisi kurarken iç içe geçmeler, parçalanmalar, üst üste binmeler gerçekleştiriyor ve plastik olarak da sanat çizgisinde yeni bir aşamaya ulaşıyor. Sergide yer alan resimlerde, insana ait ‘’iç evren’ in’’ sıra dışı yansımalarına tanık olacağız. Cihanoğlu, yaratıcılığı ve üretkenliği ile izleyenleri şaşırtmaya devam ediyor.”

Barış Cihanoğlu’nun insanı derin düşüncelere sürükleyecek, sanatının içinde kaybolmanızı sağlayacak ‘’İÇ GÖRÜ ‘’ resim sergisi MAJİ Luxury Art Gallery‘de…

MAJİ Luxury Art Gallery & Event
Nişantaşı/ Valikonağı Cd. Sinoplu Şht. Cemal Sk. No:4/B
Teşvikiye/Şişli/İstanbul

BARIŞ CİHANOĞLU Kimdir?

1975 yılında Ankara da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Ankara’da tamamladı. 1994 senesinde Hacettepe üniversitesi 1999 senesinde Resim Bölümden başarı ödülü alarak mezun oldu. Mezuniyet sonrasında kendi bağımsız resim atölyesini kurdu.

2000 yılında yüksek lisans programını kazandı. Bir süre devam ettikten sonra yüksek lisansı bıraktı, o günden beri sadece resim yapmaktadır.

Sanat serüveni boyunca katıldığı ulusal resim yarışmalarından, dokuz adet ödül kazandı, 2005 yılında yapılan ‘’yılın genç ressamı yarışmasında’’ finalistlerden biri seçildi. Sanat yolculuğunda 20 adet solo sergi açtı ve onlarca karma ve proje sergisinde yer aldı. Hakkında yazılı ve görsel medyada birçok sanat haberi yayınlandı. Art Basel İsviçre, Art Miami ve Contemporary İstanbul vs. gibi uluslararası fuarlarda eserleri sergilendi. Sanatçının İngiltere, Fransa, Amerika, Hollanda, Japonya vs. gibi yabancı ülkelerde ve ülkemizdeki birçok önemli koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır. 2010 yılında atölyesini İstanbul’a taşıdı, çalışmaları halen İstanbul’daki bağımsız atölyesinde sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu