ETKİNLİKLERSERGİ

Marta Fàbregas, ‘Lilith’in Kızları’ İle SODA’da

SODA, fotoğraf sanatçısı ve aktivist Marta Fàbregas’ın İstanbul’daki ilk solo sergisi ”Lilith’in Kızları”na 16 Şubat – 30 Mart 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

İlhamını eski bir efsaneden alan ‘Lilith’in Kızları’ adlı serisinde Marta Fàbregas‘ın ‘transfotoğraf’ adını verdiği baskı tekniğiyle oluşturduğu kolajlar yer alıyor. Fàbregas, yıllar içinde geliştirdiği bu tekniğinde, öncelikle farklı kaynaklardan topladığı görselleri dijital ortama aktarıyor. Görseli suluboya kağıdına aktardıktan sonra kağıdı durulayıp yırtma işlemine geçiyor. Bu işlem, kağıt üzerinde aşınma ve kağıdın yandığı izlenimini bırakan eşsiz dokuların oluşmasını sağlıyor. Sanatçı, görseli parçalara ayırıp tekrar birleştirmek yerine, kolajlarını çağrışımlar ve metaforlar yaratacak şekilde farklı biçimlerde düzenleyerek izleyiciyi düşünmeye ve yorumlamaya davet ediyor.

Efsaneye göre Adem’le birlikte yaratılan ilk kadın olan Lilith, Adem’e boyun eğmeyi reddederek başkaldırır ve bunun sonucunda yeraltının karanlıklarına sürgün edilir. Lilith’in hikayesi, Fàbregas’ın bu serisinde cesaret ve dayanıklılık kavramlarıyla güçlü bir alegori olarak hizmet ederken, özgürlük arayışı için toplumsal kısıtlamalara çoğu zaman büyük kişisel bedeller ödeyerek meydan okuyan kadınlara saygı duruşunda bulunuyor.

Sanatçı Marta Fàbregas, sergide yer alacak eserleriyle sadece çarpıcı bir görsel yolculuk sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Lilith’in ilham veren hikayesiyle geçmişi kutlayarak, kadınlar için daha parlak bir geleceğin yolunu açmayı ve gelecek nesillere ilham olmayı amaçlıyor.

SODA
Şakayık Sok. No: 37/1 34365
Nişantaşı – İSTANBUL

Marta Fàbregas Kimdir?

Marta Fàbregas (Barselona, 1974), Katalonya Fotoğraf Araştırmaları Enstitüsü’nde yetişmiş bir sanatçı, aktivist ve fotoğrafçıdır. Sanatçı, feminist pratiğini hem eserlerinde hem de günlük yaşamında paralel bir şekilde dile getirir. Görsel dil konusunda her zaman tutkulu olan sanatçı, bu nedenle kendisini hem sanatsal hem de girişimci yönlerini birleştiren fotoğrafçılığa adamıştır.

Barselona’da Ferran Freixa gibi çeşitli fotoğraf stüdyolarında çalışan Fabregas, 1998’de aynı zamanda fotoğrafçı Marc Vidal ile birlikte Estudi La Fotogràfica’yı (www.lafotografica.com) kurmuştur. Barselona’daki stüdyosunda müzelerden, kurumlardan ve özel müşterilerden gelen siparişleri üretmenin yanı sıra kişisel ve sanatsal çalışmalar geliştirirken, dersler, atölye çalışmaları ve seminerler de vermektedir.

Aktif olarak birlikte çalıştığı SETBA Vakfı’nda sanatsal faaliyetler ve sosyal dışlanma riski taşıyan gruplara yönelik atölyeler düzenleyen sanatçı, son dönemde kendi yayını olan Brians 1 Cezaevi Merkezi’nin kadınlarıyla gerçekleştirdiği fotoğraf atölyesi ile öne çıkmaktadır. Geçtiğimiz yıl Barselona’daki Frederic Marès Müzesi’nde ve Kronos Festivali kapsamında Barselona’daki Palau Robert’ta sergileri gerçekleşen sanatçının eserleri, Lluis Bassat Vakfı ve Artemizia Vakfı’nın özel koleksiyonlarının bir parçasıdır. 2019 baharında Sant Cugat’ta düzenlenen “Lumínic” fotoğraf festivalinin ilk edisyonunun ortak yönetmenliğini yapan Fabregas, halen yaşadığı şehirde kadın girişimciler ağı olan Xarxa de Dones Emprenedores de Sant Cugat’ın (XDESC) Başkanıdır.”

Marta Fàbregas, 'Lilith'in Kızları' İle SODA'da

Sigara, Her Yıl 8 Milyon İnsanın Ölümüne Sebep Oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu