RESİMSANATTAN

‘Masumiyetin Umudu’na şahit ve destek olmak ister misiniz?

Otizmli çocukların yaptığı resimlerden oluşan ve Otizm Güçlü Aile Derneği (OGAD ) yararına gerçekleşen ‘Masumiyetin Umudu’ sergisi Trump Art Gallery’de açıldı.

Kenan Bahadır Derre küratörlüğünde gerçekleşen ‘Masumiyetin Umudu’ sergisi otizm alanında sanatın birleştirici ve eğitici gücüne dikkat çekiyor. Ünlü ressamların eserlerinin yansıra; otizmli çocukların, olağan gelişim gösteren akranlarıyla birlikte Mart ayı süresince Trump AVM’de katıldıkları atölyelerde yaptıkları resimler sergileniyor.

Trump Art Gallery, mart ayı boyunca otizmli ve olağan gelişim gösteren çocuklara yönelik resim atölyeleri düzenledi. Ünlü ressamların da eserleriyle katkıda bulunduğu serginin geliri Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’ne kaynak sağlamak amacıyla Otizm Güçlü Aile Derneği’ne (OGAD) bağışlanacak.

Bu projenin kamuoyunun dikkatini otizmli çocuklara çekebileceğini vurgulayan OGAD Yönetim Kurulu Başkanı Demet Uyar, otizmli çocukların gelişimi için önce ailelerin bilinçlendirilmesinin ve ebeveyn eğitiminin gerekli olduğunun altını çizdi. ‘Otizmli çocukların topluma kazandırılması için ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu konuda OGAD olarak bir çok adım attık ve atmaya devam ediyoruz. Türk sanatçılarla yapılan bu çalışma dünyaya örnek olacaktır” şeklinde konuşan Demet Uyar, ABD’de yapılan son araştırmaya göre (CDC-The Centers for Disease Control and Prevention) her 68 çocuktan birine otizm teşhisi konduğunu, geçmişe göre bu oranların yükseliş eğiliminde olduğunu ve otizm tanısı almış çocuklar için kanıtlanmış tek tedavi yönteminin ise yoğun eğitimden geçtiğini ssöyledi. Uyar sözlerini şöyle devam etti: ‘Türkiye’de, 18 yaşın altında 352 bin otizmli çocuk ve genç olmasına rağmen bunların sadece 31 bini eğitim alabiliyor. Eğitim alanındaki boşluğu bir parça doldurmak amacıyla OGAD olarak ‘Masum Dünya’ isimli bir Aile Dayanışma ve Eğitim Merkezi kurmaya karar verdik. Bu merkezde hem aileler çocuklarının gelişimi için uzmanlardan öneriler ve eğitimler alabilecek hem de otizmli çocuklar ve olağan gelişim gösteren kardeşlerinin ve akranlarının kaynaştırma yöntemiyle bir arada çeşitli atölyelere katılarak gelişim sağlayacakları bir ortam yaratılacak.’

46 otizmli çocuğun yarattığı 42 eser ve 32 sanatçının bağışladığı 32 eserden oluşan bu sergiyi 30 Nisan 2019 tarihine kadar Trump Art Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu