SANATTAN

‘Melez Ruhlar’ın ‘Beden’ ile savaşı bu sergide!

Ali Alışır’ın beden-ruh ilişkisini vurguladığı “Melez Ruhlar” isimli sergisi Bozlu Art Project’te açıldı.

Sanatçı, insan bedeni ve hareketine odaklanarak, gelişen iletişim ve bilişim teknolojilerinin etkisiyle hayatına farklı şekillerde müdahale edilen, kendi doğasına ait karar mekanizmalarından uzaklaşarak giderek daha da edilgenleşen, ruhlarıyla melez bedenleriyle aynılaşan günümüz insanını konu alıyor.

Ali Alışır’ın “Melez Ruhlar” isimli sergisinde yer alan zaman ve mekândan soyutlanmış, devinim içindeki bedenler, modern yaşamın kargaşasına, hızlı tüketilen zamanın aşındırıcılığına rağmen dengede durmaya çalışan günümüz insanının iç dünyasında yaşadığı gerilime dikkat çekiyor. Bedeni ve ruhu arasında bir seçim yapmak zorunda kalan bireyin içinde yaşadığı psikolojik gerilimi, adeta kendi kabına sığmayan figürleriyle izleyiciye aktaran Alışır, beden hareketleri aracılığıyla insanın iç dünyasına ait çelişkileri ve ruhsal durumu vurgulamayı amaçlıyor. Sanatçının “Kozmos” isimli bir önceki sergisinde karşımıza çıkan fütürist etki bu kez insan bedeni aracılığıyla farklı bir anlam ve boyut kazanıyor.

Sergisi ile ilgili “Çalışmalarımda dinginlik ve hareketin tezatlı birlikteliğini vurgulamaya çalışıyorum. Bazen tek figürde bazen de birden fazla figürün etkileşiminde biçimlenen ruhsal ve zihinsel dinamiği irdelemeye çalışıyorum.” şeklinde konuşan Ali Alışır’ın siyah ve beyaz zeminin karşıtlığı içinde eriyerek kaybolan figürlerinin yer aldığı Barok atmosfer, sanatçının İtalya’da sanat eğitimi aldığı yılların izlerini taşıyor.

Kendi iç dünyanızın da yansımalarınızı bulacağınız bu sergiyi 23 Ocak 2018 tarihine kadar Bozlu Art Project Nişantaşı‘nda ziyaret edebilirsiniz.

Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. 45/1 Nişantaşı İstanbul

Giriş ücretsizdir.


Başa dön tuşu