ETKİNLİKLERSERGİ

Merih Yıldız’ın Resim Sergisi UKKSA’da Açılıyor

Genç kuşak sanatçılardan Merih Yıldız’ın Düşler Ormanı adını taşıyan resim sergisi UKKSA Sanat Galerisi’nde 25 Aralık 2021 Cumartesi saat 16:00’da açılıyor.
Sergi 8 Ocak 2022’de sonlanacak.

UKKSA
Itri Dede Sok. No: 17/A Kızıltoprak – İstanbul

SANAT ELEŞTİRMENİ ÜMİT GEZGİN, MERİH YILDIZ İLE İLGİLİ NE DİYOR?

Genç kuşak sanatçılarının önde gelenlerinden Merih Yıldız’ın resimsel serüvenini başından beri takip ediyorum. Yaratıcı dinamizmini değişim içinde sürdüren ve bunu ‘değişim’ mantığı içinde var etmekten de çekinmeyen bir özgün atılım çoşkusu vardır onda. Bu yönüyle de Merih Yıldız, kendi kuşağı içinde hem özgün, hem de estetik yaratıcılığa sürekli yeni kapılar açan bir kimlik olarak karşımıza çıkar. 

“Düşler Ormanı” olarak isimlendiren, fantastik anlatımlı çalışmalarında; Türkiye’de pek alışık olmadığımız bir plastik gerçeklik ve ifadeyi, kalıcı bir görsel dil ve resimsel pasajlarla ortaya koyuyor. Bu yönüyle de Yıldız, “Düşler Ormanı”nın çok katmanlı zenginliğini ve çeşitliliğini kalıcı kılıyor. 

“Düşler Ormanı” sadece fantastik anlatımlarla kendi kişisel gizemini ortaya koymaz sanatçının, aynı zamanda gerek figür kullanımında, gerekse de doğa betimlemelerinde ne kadar başarılı ve yaratıcı olabildiğinin de göstergeleri olarak karşımıza çıkar. Gerçekten de düşlerin, yaratıcılığın, özgünlüğün ve yeniliğe açık tutumun plastik dili yüksek görsel anlatımları olarak karşımıza çıkar her bir tablo. 

Sonuç olarak genç kuşağın öncü ve yenilikçi temsilcisi olarak Merih Yıldız, kendini aşma becerisini de gerçekleştirmiş ve düşlerle gerçekliği çok  güzel harmanlamış ressamların başında gelmektedir… 

Ümit Gezgin – Sanat Eleştirmeni 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı