ETKİNLİKLERSERGİ

Merve Şendil, ‘Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler’ İle SANATORIUM’da

SANATORIUM, Merve Şendil’in “Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler” başlıklı galeride gerçekleşecek olan ikinci kişisel sergisine 3 Kasım – 16 Aralık 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
Sergi sanatçının kendi algı dünyasından yola çıkarak günlük yaşamın şekillendirdiği anlamsızlıklara karşı verdiği mücadeleyi soyut ve somut elemanlarla aktaran çalışmalarını içeriyor. Yağlı boya ve dantel teknikleri kullanılarak üretilmiş bu çalışmalar Şendil’in 2000’lerden bu yana yaptığı üretimlere referans veriyor. 

“Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler”, bireylerin iç seslerine gönderme yapan görsel ve duygusal karşıtlıkları gösteriyor. Serginin çıkış noktası olan “karanlığın” bir metafor olarak ele alındığı bu yaklaşım, sanatçının görünenin ardında kalan imgeleri bulmaya yönelik araştırmasını farklı medyumlarla gösteriyor. 2×2 cm kareler üzerine işlediği yağlı boya çalışmaları Şendil’in kişisel dünyasından anları piksel piksel gösterirken, benzer bir ızgara (grid) sistemi içinde var olan dantel çalışmaları 2007’den beri geliştirdiği Underscene Project serisinde yer alan alternatif müzik üretimlerinden aldığı toplumsal yansımaları olan şarkı sözlerini yeni bir düzleme taşıyor.

Merve Şendil‘in sanatsal üretiminde varmış olduğu önemli bir durak noktası gösteren “Karanlığımızın Arkasındaki Şeyler”, politik ve sosyal gelişmeler karşısında, sözcüklerin ve imgelerin yardımıyla yeni duruş biçimlerini arıyor. Dantellere işlenen alternatif şarkı sözleriyle, barok çerçevelere yerleştirilmiş piksel çalışmalar sanatçının karşıtlıklar arasında bir varoluş yöntemi arayışını gösteriyor.

SANATORIUM
Kemankeş Mahallesi Mumhane Caddesi No:67/A
Karaköy – İstanbul

Merve Şendil Kimdir?

Merve Şendil (1982, Ankara)  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. 2007 yılında “Underscene Project”i kurdu. Uluslararası birçok grup sergide yer alan sanatçı, aralarında Cité Internationale des Arts – Paris, Gastatelier des Landes NRW – Düsseldorf , ArtCenter – Istanbul, Approach Art Association – Pécs, Sextante et plus – Marsilya bulunan birçok sanatçı misafir programına katıldı.

İşlerinde dolambaçlı temsildense aşina olunan üzerinden kişisel hikayesini kurmaya çalışan Şendil kendi hayal evreninin gerçeklerini tasvir etmek için çeşitli teknikler ve malzemeler kullanır. Sıradan olan şeylere hayalperest ve şiirsel bir bakış getirir. 2014’ten bu yana incelikli renk geçişlerine hassaslıkla bakan 2×2 cm kareler üzerine yoğun yağlı boya kullanarak oluşturduğu resimlerine eğilir. Yakın dönem çalışmalarında, yazılı ve görsel dilin entegrasyonunu oyunsu bir tavırla kurar. Sanatçı el örgüsü işlerinin tekniği itibariyle düğümleme, iç içe geçmelerle kişisel algı dünyası ile gerçek hayatı arasındaki bağlantıyı kurduğuna inanır. Merve Şendil, Çanakkale’de yaşamakta ve çalışmaktadır.

Kendimi Özgürleştirmek İçin Affedeceğim – Etingü Dönmez Durgun yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu