ETKİNLİKLERSERGİ

Mike Berg Sergisi Galeri Nev İstanbul’da

“Günler Ne İçindir – Günler Yaşadığımız Yerdir.”

Mike Berg’ün kişisel sergisi “Günler Ne İçindir – Günler Yaşadığımız Yerdir.” 27 Mayıs Cuma günü Galeri Nev İstanbul’da açılıyor.
Başlığını Philip Larkin’e ait Günler adlı şiirin dizelerinden alan sergide, sanatçının metal yerleştirmeleri ve metal duvar işlerinin yanı sıra Line Press Limited’den Ruth Lingen ile işbirliği içinde ürettiği kağıt üzerine bronz baskı eserleri yer alıyor.

Yıllar boyunca malzemenin potansiyellerini keşfetme çabasıyla üretimine devam eden Mike Berg, Türkiye’de yaşadığı yıllar içinde kültür-zanaat ilişkisinden de etkilenerek Doğu kültürlerinin soyut ifade gücünü kendi sanatsal altyapısıyla buluşturdu. Sanatçı, üretim sürecinde kesin bir anlam veya temadan yola çıkmaktansa, formun kendini ortaya koyarak anlamını izleyicinin bakışıyla kazanmasını önemsiyor. Yarattığı soyut geometride kullandığı yalın çizgiler tekrar ediyor gibi görünseler de, aslında zaman içinde karşımıza farklı varyasyonlar ve inşa biçimleriyle değişken boyutlarda çıkarlar. Dijital teknolojilerin yardımıyla sanatçı başlangıçta üzerine çalıştığı formu büyütme, küçültme, döndürme, sıkıştırma, genişletme yöntemleriyle sonsuz çeşitleme yapabilir. Berg’ün mürekkeple yapılmış spontane ve jestüel bir fırça darbesinin daha sonra çelik ve bronza aktarımıyla gerçekleşen işleriyse, Doğu kaligrafisine ve soyut Batı resmine atıfta bulunuyor.

Ressam Ed Ruscha, müzisyen ve besteci Thelonious Monk, şair John Ashbery, yazar Joan Didion ve şair Philip Larkin gibi farklı disiplinlerden sanatçılardan ilham alan Berg, forma yönelik tutkusunu entelektüel ve duygusal bağlantılarla zenginleştiriyor. Özellikle Didion’ın sanat ve hayata dair söylemleriyle özdeşleşen sanatçı, yazarın; “Size dünyayı daha iyi bir hâle getirmenizi söylemiyorum, çünkü ilerlemenin mutlaka paketin bir parçası olduğunu düşünmüyorum. Sadece içinde yaşamanızı söylüyorum.” sözlerinden yola çıkarak Larkin’in dizeleriyle bu ifadenin paralelliğini yakalar. Sergiye de adını veren bu satırlar, Berg’ün iç dünyası ve sanatını birleştiren ince çizgiyi en yalın şekilde yansıtıyor.

Berg’ün Amerikalı kağıt yapımcısı ve basımcı Ruth Lingen ile işbirliği sonucu ürettiği renkli el yapımı kağıt üzerine bronz baskılar ise yeni bir deneyim alanı oluşturuyor. Berg, yıllar boyunca fotogravür tekniğiyle bronz heykellere aktarılan birçok desen yaptığını ancak bir dizi montaj tekniği denese de sonucun kendisini tam olarak tatmin etmediğini vurguluyor. Lingen’in yaptığı kağıtları görüp özellikle renk, doku, ağırlık ve boyutlarından
etkilenen Berg, bu kez bazı bronz heykellerini farklı renklerde kağıtlara presleyerek iki farklı üretimin birbiri içine geçip tek bir işe dönüşmesine vesile oluyor. Lingen ile işbirliğinin süreci ve sonucu, Berg açısından oldukça keyifli ve tatmin edicidir.

27 Mayıs – 8 Temmuz 2022

Galeri Nev İstanbul
İstiklâl Cad. Mısır Apt.
No: 163 Kat: 4 Daire: 23
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Galeri Nev İstanbul, Salı – Cumartesi günleri arasında 11:00 – 18:30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu