SANATTAN

MONA LISA Hiç Böyle Anlatılmamıştı!

Sanat Tarihinin en tanınmış, en çok ziyaret edilen, en çok parodisi yapılan, hakkında en çok şarkı yazılan, film çekilen, kitap yayınlanan portresi olan Mona Lisa, Özlem Kalkan Erenus ve Ali Erenus tarafından hazırlanan ‘Mona Lisa 500 Yılın Süperstarı’ adlı sıra dışı bir sunumla Bora Erdem Dans Spor Cafe’nin ev sahipliğinde sanatseverlere anlatıldı.

Mona Lisa’nın farklı sanat disiplinlerine yansıması üzerine düşüncelerin yansıtıldığı ve bu düşünceler etrafındaki etkileşimli uygulamaların düzenlendiği programda Mona Lisa tablosu, bütün gizemli ve şöhretli yönleriyle anlatılırken, sanatseverler Ali Erenus’un seslendirdiği şarkılarla farklı ve keyifli anlar yaşadı. Sıradan, tekdüze, konferans ve sunumların aksine Özlem ve Ali Erenus çifti sanatseverlere Mona Lisa tablosunun hayat hikayesini bir roman tadında anlattı.

IMG_7170
Özlem Kalkan Erenus & Ali Erenus & Bora Erdem

Mona Lisa’nın çalınma hikayesi ile başlayan sunumda, bu çalınmayla birlikte tablonun ününün hızlı bir şekilde artma ve dünya çapında tanınan bir tablo haline gelme süreci anlatıldı. Çalındığı dönemde Louvre Müzesi’ndeki duvarda boş kalan yerini bile Kafka dahil pek çok tarihi figürün ziyaret ettiği belirtildi. Mona Lisa’nın kendisi gibi gizemler içeren bu süreç sonucunda tablo, sadece sanatın değil, hayatın bütün dallarının ilgi alanına girdi. Ve Mona Lisa reklamlarda, kartlarda, şapkalarda, kitaplarda, müzikte ve diğer ressamların tablolarına kadar her alanda karşımıza çıkmaya başladı. Belki Mona Lisa’nın esrarı bu sunumda da çözülmedi ama Mona Lisa’nın hayatımıza girme süreci ve hikayesi hiç bu kadar çarpıcı anlatılmamıştı.

IMG_7173

Mona Lisalar

 

İnteraktif bir şekilde düzenlenen bu sunumda, izleyicilere kendi Mona Lisa’larını yapma şansı da tanınırken, Ali Erenus’un Mona Lisa için yazdığı şarkı hep birlikte söylenerek bir de video klip çekildi.

 

 

Sunumun ardından ev sahibi Bora Erdem Dans Spor Cafe sanatseverlere Mini Milonga yapma ve izleme şansı sundu. Keyifli sunum, keyifli bir milonga dansı ile son buldu.


ERE_5874

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı