KÖŞE YAZILARINihal Güres

Viyana’dan sevgilerle/Avusturya Kültür Ofisinde Temmuz Konseri – Nihal Güres yazdı…

Avusturya Kültür Ofisinde şahane bir müzik akşamı yaşandı. STRATOS QUARTETT, Mozart, G. Wolfgang ve Brahms eserlerinden oluşan muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.
Muhteşem bahçe yemyeşil ve ağaçlarla dolu. Oysa biz ağaçlara alışık değiliz. Beton ve benzeri maddelerle çevrelenmiş bir şekilde yaşamaya alışkınız. Ağaç ve yeşillik görünce şaşırıyoruz.
Kültür ofisinin binası desen; eski yapı korunmuş, restorasyon ile tuhaf renklere ve şekillere bürünmemiş.
Konser salonu muhteşem avizeleri ile geçen yüzyıldan nostaljik esintileri ruhumuza serpiştiriyor.
Opera binalarının yıkıldığı, tarihi kurumların kapatıldığı bir ülkede bu atmosferin korunmasına şaşırmayalım da ne yapalım?
Konser salonunda muhteşem ezgiler dinlerken gözlerim yaşardı. Duygulandım. Kaybettiğimiz değerleri hatırladım.  Halbuki unutmak ruh sağlığı için çok faydalı. Türkiye’de yaşamak istiyorsanız muhakkak hafıza kaybı ve sıfırlama özelliğiniz olmalı.
Acaba konsolosluğa sığınsak da çağdaş bir dünyada yaşamaya devam etsek mi diye düşünürken, izleyicilerin arasında kolu kırılmış minik bir kıvırcık kafa gördüm. Annesinin kucağına yatmış hem konseri dinliyor hem de şımarıklık yapıyor. Ama o kıvırcık saçlara şımarıklık da çok yakışıyor.
Muhtemelen bisikletten düşmüş, sol kolu direğine kadar alçıya alınmış. Alçının üzerinde türlü türlü işaretler var. Kalpler, minik şiir parçaları, dudak izleri, öpücükler, barış işareti.. Tam tutuklamalık!
Bu minik tatlı şeyler, yaz aylarında çoğunlukla bisikletlerinden düşüp bir yerlerini kırıyorlar,  sonra da annelerinin kucaklarına yatıp konser dinliyorlar. Bu da çok nostaljik geldi bana. Yeniden gözlerim doldu.

Stratos Quartet, ‘MAZİ KALBİMDE BİR YARADIR’ şarkısını çalsa demek ki yıkılacaktım artık.
Bize buz gibi beyaz şarap ve karpuz ikram ettiler.
Ne kadar kırık olduğumuzu biliyorlar. Bizi teselli etmek için bu konserleri düzenliyorlar.
VIENNA STRATOS QUARTETT, 13 Temmuz’da da 20.30’da Antalya Side Müzesi’nde bir konser daha verecek.
Avusturya Kültür Günleri bize iyi geliyor.

Nihal Güres

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı