KİTAP

Moskova Metrosunda ‘E-Kitap’ Keyfi

[quote_left author=””]Moskova metrosunda yolcular sanal Rus klasik edebiyatı kütüphanesine hiçbir ücret ödemeden ulaşabiliyor. Metro kartı sahipleri, Puşkin, Çehov ve Tolstoy gibi yazarların yapıtlarını ücretsiz olarak indirebiliyor.[/quote_left]

Tasarımıyla bir modern sanat başyapıtı izlenimi veren Moskova metrosu, klasik Rus edebiyatının yapıtlarından oluşan sanal bir kütüphane açarak kültürel niteliklerine bir yenisini ekledi.

Metro istasyonlarındaki insanlar, akıllı telefon ya da tabletlerine bir şifre girerek kütüphanenin sanal raflarına erişebiliyor. Yolcular metroda 30’dan fazla istasyonda asılı olan QR şifrelerini, akıllı telefonları ya da tabletleri ile okuttuklarında, e-kitaplara erişebiliyor.

Şu an itibariyle kütüphanelerde Rus edebiyatından Puşkin, Bulgakov, Lermantov, Çehov, Gogol ve diğer Rus klasikleriyle birlikte 100 kadar eser bulunuyor.

Benzer bir proje kentin bazı otobüs, tramvay ve troleybüslerinde de geçerli. Ayrıca metronun tamamında ücretsiz WI-FI bağlantısı için de çalışmalar devam ediyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı