KİTAP

Nazım Hikmet Ölümsüzlüğünün 55. Yılında Anıldı.

Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet ölümsüzlüğünün 55.yılında Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Günün ilk etkinliğinde, Akatlar Sanatçılar Parkı’ndaki Mehmet Aksoy’un yaptığı Nâzım Hikmet heykeline güller ve karanfiller bırakıldı.

Aynı gün ikinci etkinlik Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi salonunda Vedat Sakman ve topluluğunun seslendirdiği Nâzım şarkıları, tiyatro sanatçısı Metin Belgin’in seslendirdiği Nâzım şiirleri ayrıca Nâzım Hikmet Vakfı Genel Sekreteri Turgay Fişekçi ve Yönetim Kurulu üyesi Hülya Aslan’ın yaptığı konuşma ile tamamlandı. Etkinlikten hemen önce Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı önünde bulunan Nazım Hikmet heykeline, Rutkay Aziz öncülüğünde karanfiller bırakıldı.

Metin Belgin hem gecenin sunumunu yaptı hem de Nazım’ın eşsiz şiirlerini okudu. Anma gecesinde Turgay Fişekçi, Nazım’ın edebi kişiliği ve şairliği üzerine düşüncelerini paylaştı. Yıllarını hapiste geçirmiş olan Nazım’ın hapiste yaşadığı dönem, yine memleketinden ayrı geçen dönemlerinin şiirine yansımalarını anlattı. Dünyanın her yerinde Nazım’ın eserlerinin izlerine rastlamak mümkün olduğunu söyledi. Che Guevara, annesine yazdığı mektupta Nazım’dan alıntı yaptığını ve Çok erken yaşlarda yazdığı şiirlerle birçok şiir akımını çok önce yaşadığını ancak şiirleri yıllarca yayınlanmadığı için bunun çok geç fark edildiğini belirtti. Şiirlerinde ki anlatım ustalığı ile dünya şairlerini dahi etkilediğini, farklı tarzlarda ustaca şiir yazabilen (epik-lirik) büyük bir şair olduğunun altını çizdi.

Nazım araştırmaları ile bilinen bir akademisyen olan Hülya Aslan, Nazım’ın özellikle Rusya’da kaldığı dönem hakkında bilgi verdi. Nazım’ın insan yönü üzerinde durdu. Nazım’ın paylaşımcı olduğunu hayatı boyunca paylaşmadan yana oldu hep veren taraf olduğunu ve insanlara asla tepeden bakmadığını, her insanla iletişim kurduğunu, eline geçen parayı ihtiyacı olanlarla paylaştığını söyledi. Haberleri çok iyi takip ettiğini, evinde çok yoğun bir çalışma temposu olduğunu da sözlerine ekledi..

Anma gecesi konuşmalar, şiirler,  Vedat Sakman ekibinin seslendirdiği Nazım Şarkıları ile tamamlandı.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı