ETKİNLİKLERSERGİ

Nejad Devrim 100 Yaşında, Sergisi Galeri Nev İstanbul’da

Galeri Nev İstanbul, doğumunun yüzüncü yılında Türk resminde modern sanatın en önemli sanatçılarından Nejad Devrim’i farklı yıllardan eserlerinin bir araya geldiği bir seçkiyle anıyor.
Sanatçının kariyeri süresince ürettiği kağıt ve tuval işlerden bir bölümünü yeni bir kurguyla sunan sergi, 10 Şubat – 4 Mart 2023 tarihleri arasında izlenebilecek.

Cumhuriyetle yaşıt olan Nejad Devrim, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin inşasına paralel olarak modern Türk resmini inşa eden sanatçılar arasındadır. Özellikle İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimi sırasında hocası Léopold Lévy’den aldığı derslerle resmini dönüştürmeyi, evrenselleştirmeyi başaran sanatçı, henüz 23 yaşındayken ailesini ve yurdunu bırakarak gittiği Paris’teki savaş sonrası özgür sanat ortamına hızla girmiş, şehrin entelektüel çevresi içinde hak ettiği yeri almıştır. Şehre ayak bastıktan altı ay sonra 1947 yılında ilk sergisini Galerie Allard’da açan sanatçı, Paris’te kişisel sergisini açan ilk Türk sanatçı unvanını alırken eş zamanlı olarak da Türk resminin ilk soyut örneklerini gerçekleştirmiştir. 1946’dan 1968’e kadar Paris sanat ortamının en önemli sanatçıları arasında konumlanan ve eserleri müzelere giren Nejad Devrim’in özellikle 1950’li yıllarda gerçekleştirdiği resimlerinin, kariyerinin olgun döneminin önemli yapıtlarını oluşturduğunu söylemek mümkündür. Bu dönemde değişen soyutlamalarıyla ve Doğu’ya özgü bir görsel dille öne çıkar.

Nejad Devrim, çeşitli Avrupa ülkelerine, Kuzey Amerika, Çin, Sovyetler Birliği ve Orta Asya’ya yaptığı birçok seyahatle birlikte resmine yeni formlar, içerikler ve ışık katmayı, görsel dilini zenginleştirmeyi başarmıştır. 1968 yılında Paris’i bırakarak 1995 yılındaki ölümüne kadar yaşayacağı Polonya’ya taşınır. Paris’in etkileyici, zorlayıcı ve rekabetçi sanat ortamından uzaklaşması, sanatçının kariyerinde tartışılan bir konu olsa da bu yıllarda Kopenhag’da
gerçekleştirdiği sergilerde nitelikli eserleri görülmeye devam etmiştir.

Galeri Nev İstanbul, yıllar içinde Nejad Devrim’in galeri bünyesinde ve farklı mekânlarda çeşitli sergilerini de düzenlemiştir. 2001 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde kapsamlı bir Nejad Devrim sergisi gerçekleşmiş, 2006’da ise Haldun Dostoğlu küratörlüğünde İstanbul Modern’de düzenlenen Gökkuşağında İki Kuşak sergisinde Fahrelnissa Zeid ve Nejad Devrim eserleri ilk kez birlikte yer almıştır. Son olarak 2018 yılında sanatçının 1947-1968 yılları
arasında Paris’te ürettiği eserleri, Galeri Nev İstanbul’da Soyutun İnşası başlıklı sergide bir araya gelmiştir. Çağdaş Türk resminin gelişiminde büyük bir rol oynayan Nejad Devrim’in zengin renk anlayışı, lekeci yaklaşımı ve lirik soyut anlatımları, bu kez 100. yaşına denk düşen bir zamanda izleyiciyle yeniden etkileşime girerek yeni yorumlara açılmayı bekliyor.

Galeri Nev İstanbul
İstiklâl Cad. Mısır Apt. No: 163 Kat: 4 Daire: 23
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.
Galeri Nev İstanbul, Salı – Cumartesi günleri arasında, 11.00 – 18.30 saatlerinde ziyarete açık.

‘Filmlerdeki O Sahne Tıbba Göre İmkansız’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu