ETKİNLİKLERSERGİ

NOKS Art Space’te ‘İç İçe Geçmiş – Çözülmüş’ Sergisi

NOKS Art Space ile Los Angeles, California merkezli bir artist run space olan Durden & Ray Gallery’in sergi değişim işbirliğinin ilk bölümü olan ve 14 Ocak-11 Şubat 2023 tarihleri arasında Durden & Ray Gallery’nin LA’deki mekanında gerçekleşen SEER / SEEN sergisinde Durden & Ray Gallery’den 5 sanatçıya NOKS Art Space adına sanatçı Volkan Kızıltunç eşlik etmişti.
İşbirliğinin ikinci bölümünde gerçekleşen “İç İçe Geçmiş / Çözülmüş” sergisi ise LA merkezli 6 Sanatçı ve kolektifin işlerini bir araya getiriyor.

İÇ İÇE GEÇMİŞ/ÇÖZÜLMÜŞ sergisinde yer alan sanatçılar ne gerçek ne de tamamen kurgu olan, paradoksal ve ayırıcı etkilere sahip olarak algılanabilecek ve daha derin anlamlar ve kavrayışlar elde etmemize yardımcı olabilecek gerçeklik biçimleri üzerine düşünmektedirler. Bu bağlamda sanatçılar, dünyanın sürekli iç içe geçen faaliyetlerini inceler, anlamlandırır ve yansıtırlar.

Göstergeler, göstergelerin imgeleri, biçimler ve fikirler sıklıkla çatışır, bu da ikilik (düalite), ayrışma unsurları ve paradoksal görünümlerle sonuçlanır. Tasarlanan veya hayal edilen biçimler, birleşik bir bütün olmaktan ziyade hem algımızın iç unsurlarını hem de fiziksel dünyanın önceden var olan dış özelliklerini yansıtan çok sayıda parçadan oluşur.

Gerçekte para, siyaset, aşk, sorumluluk ve sağlık ilişkisine dair daha derin sorunları yansıtan haberler, yaşam tarzları ve imgeler mevcuttur. Türkiye’nin güneydoğusundaki deprem bölgesinden görüntüler birkaç yüksek katlı binayı ayakta gösterir; ancak binaların çoğu yıkılmış durumda. Ya bu binalar kestirmeden gitmeden, ucuza mal edilmeden yönetmeliklere göre inşa edilmiş olsaydı nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyor insan. Ayrıca hayvanların derisini yüzerek kilim yapıyoruz, kürk giyiyoruz, geleceğimizi hiçe sayarak yıkıcı üretimlerimizle çevremizi çürütüyoruz.

Kültürel yaşamda, Rainer Werner Fassbinder‘in “Aşk Ölümden Daha Soğuk” filmi, kız arkadaşını satmayı veya onu arkadaşlarına teklif etmeyi umursamayan bir kadın satıcısı, kız arkadaşı ve satıcının diğer bir arkadaşı arasındaki işlevsiz bir aşk ilişkisini inceler. Satıcının arkadaşı Bruno başarısız bir banka soyma girişimi sırasında ölünce, Bruno’nun cesedini arabadan atarak ondan kolayca kurtulurlar.

Bu yan yana gelmeler başlangıçta birbiriyle çelişen kavramlardan başka bir şey değilmiş gibi görünür. Ancak bu sergideki imgeler ve çalışmalar incelendiğinde dünyamızdaki düaliteye dair daha derin bir anlayış olduğu görünür. Dünya ve insan ruhu, genellikle kabul etmek istediğimizden çok daha karmaşık bir etkileşimin parçasıdır. İçsel niyetlerimiz ne olursa olsun, eylemlerimizin sonuçları, fiziksel bir dünyada yaşamanın getirdiği karmaşıklığın itmesiyle/çekmesiyle derin bir biçimde iç içe geçmiş durumdadır.

Açılış:
18 Mart saat: 17:00- 21:00

Sergi ziyaret günleri ve saatleri: Sadece cuma, cumartesi ve pazar günleri 14:00-18:00 arasında izlenebilir.

NOKS Art Space
Rasimpaşa M. Talimhane sk. No:19B, Yeldeğirmeni,
Kadıköy, İstanbul

FRESH sergisi, LA, California merkezli bir Artist Run Space olan Durden & Ray Gallery İşbirliği ile gerçekleşmektedir.

‘Filmlerdeki O Sahne Tıbba Göre İmkansız’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu