SANATTAN

ÖMER KALEŞİ VE TEM SANAT 32 YILDIR BİRLİKTE…

ÖMER KALEŞİ VE TEM SANAT, SANATTA, SANATÇI – GALERİCİ İŞBİRLİĞİNİ 32’NCİ SENEYE TAŞIYOR..

Tem Sanat Galerisi ilk sergisini 18 Ocak 1986’da Ömer Kaleşi‘nin de katıldığı “Paris’te Türk Sanatçıları” başlıklı sergi ile açtı. 32 yıldır süren bu birliktelik, galerinin 32. yaşında 18 Ocak 2017‘de bir kez daha Ömer Kaleş sergisi ile taçlandırıldı.

Usta Sanatçı Ömer Kaleşi‘nin 16. kişisel sergisi, retrospektif sergi olma özelliğiyle sanatçının yarım asırlık sanatsal birikimini izleyiciyle buluşturuyor. Fırça yerine hep spatülle çalışan Kaleşi, tuval üzerine yaydığı boyayı, çizgiye gerek görmeden içten dışa genişleyerek soyut bir doku ile figürsel öğeleri bütünleştiren kendine özgü bir yöntem uyguluyor.

Başları özgün bir şekilde resmetmesiyle tanınan Sanatçı Kaleşi bu konuda şunları söyledi:
“Güzel Sanatlar dönemimden beri başları resmediyorum. Yüzlerce baş. Neden, bilmiyorum. Başlar benim işim gücüm, hep de öyle olacak. Tüm yaşamım, tüm resim sanatım başlar üzerine kuruludur. Başın bedenden önce geldiğini, onu yönettiğini, dilediği yere yönlendirdiğini, bedene komut verdiğini düşünüyorum. Başı yaparken, insanı yapıyorum. Beden gerekli değil, o hiçbir şeye karar vermez. Her şeyi “baş”ın içinde görürüz; baş yeterlidir. Gerekliliği kalmamış bir bedene ihtiyaç yoktur.”

Bu sergi ile birlikte Fransız yazar Gil Jouanard tarafından yazılan ve Kaya Özsezgin tarafından dilimize çevrilen kitapdevrimi.com‘dan ulaşabileceğiniz “Ömer Kaleşi – Canlı Doğa Resimleri” kitabı da yayın hayatına girdi. Bu kitapta sanatçının yıllardır spatülle boyadığı başlarla meyvelerden oluşan ölüdoğa resimlerinin ilişkisi irdeleniyor.

Ömer Kaleşi sanat ve resimle ilk olarak 1955’te Üsküp’te Davut Paşa Hamam’ındaki Henry Moore sergisinde tanışmıştı. Çok etkilenen Kaleşi, ailece Türkiye’ye göç etti ve ressam olma hayalini Türkiye’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde gerçekleştirdi. 1965’de mezuniyetinden bu yana elli sene geçti. Sanatçı o heyecanını hiç kaybetmeyerek yıllar boyu üretti, Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde önemli mekânlarda kişisel ve grup sergileri yaptı.

Usta Sanatçı Ömer Kaleşi‘nin 16. kişisel sergisini 18 Ocak – 4 Mart 2017 tarihleri arasında TEM Sanat Galerisi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

TEM Sanat Galerisi
Vali Konağı Cad. Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. 14/2
Nişantaşı – İstanbul

“Ömer Kaleşi – Canlı Doğa Resimleri” isimli kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/urun/omer-kalesi-canli-doga-resimleri-gil-jouanard/

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı