SANATTAN

OMM Misafir Sanatçı Programı 2020 Bahar Dönemi için Açık Çağrı

FARKLI KÜLTÜRLERDEN GELEN SANATÇILAR OMM – ODUNPAZARI MODERN MÜZE MİSAFİR SANATÇI PROGRAMI KAPSAMINDA BİR ARAYA GELİYOR.

OMM MİSAFİR SANATÇI PROGRAMI SERGİSİ #1:
“ÜÇÜNCÜ YER” (04.01.2020- 01.02.2020)

Yaratıcı ve deneysel düşünce biçimini, aynı zamanda kişisel gelişimi desteklemek için tasarlanan OMM Misafir Sanatçı Programı, ilk konukları Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen ’ı ağırladı. “Üçüncü Yer” (“Third Place”) başlığı altında toplanan sanatçıların biyotaklit temasından yola çıkarak bir araya getirdikleri çalışmaları OMM’da 4 Ocak 2020 tarihinden itibaren ziyarete açık olacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nden Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ın Eskişehir’de geçirdikleri 3 aylık zaman diliminde biyotaklit temasında hazırladıkları çalışmalarını içeren “Üçüncü Yer” isimli grup sergisinde sanatçıların bir stüdyo alanını paylaşarak ürettikleri tablolar ve yerleştirmeler yer alıyor. Mekan ile mekan olmayan ve ödev ile deney arasında bir diyalektik öneren sergide Thacker ve Mommsen’ın çalışmaları arasındaki sınır bölgesi,
bireysel ve ortak çalışmaların keşfiyle gelen, müşterek bir uyum deneyimi izleyiciler ile buluşuyor.

Thacker konusuna su ve ateş gibi doğanın hem yok edici hem de yenileyici erk taşıyan temel güçleri aracılığıyla yaklaşırken Mommsen’ın üretimi ise daha içkin ve duygusal bir bakış açısı geliştiriyor. OMM’un açılışını takiben Misafir Sanatçı Programı’na davet ettiği iki sanatçının ilk kez sergileyecekleri bu yapıtlar aynı zamanda Eskişehir’deki çalışmaları sırasında keşfettikleri üretim yöntemlerini de yansıtıyor.

OMM MİSAFİR SANATÇI PROGRAMI 2020 BAHAR DÖNEMİ İÇİN AÇIK ÇAĞRI

Dünyanın her yerinden sanatçıların başvurabileceği OMM Misafir Sanatçı Programı’nın açık çağrısı, aralarında resim, heykel, performans, yerleştirme, baskı, fotoğraf, film, ses, yeni medya, araştırma odaklı pratikler ve grafik tasarımın da bulunduğu birçok farklı disiplinden başvuruyu kabul ediyor. Programa katılmak isteyen adaylar özgeçmişlerini, portfolyolarını, sanatçı metinlerini niyet mektubu ile birlikte residency@omm.art adresine göndererek ücretsiz başvurularını gerçekleştirebilecekler. Her dönem 3 sanatçıyı ağırlamayı hedefleyen program 2,5 aylık dönemlerden oluşuyor.

Farklı kültürlerden gelen ve farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçıları OMM çatısı altında bir araya getirmeyi hedefleyen programın 2020 Bahar dönemi başvuruları 1 – 30 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek ve programa kabul edilen isimler 20 Şubat 2020 tarihinde duyurulacak.

Sanatçılara ilham alabilecekleri, aynı zamanda da yeni bir kültür ile bütünleşmelerini sağlayacak bir alan sunan OMM Misafir Sanatçı Programı dünyanın her yerinden başvuruya açık olup, yerel kültür ile dünya arasında bir bağ oluşturmayı hedefliyor. Özel ve özgür bir çalışma ortamının yanı sıra program katılımcıları arasındaki iş birliği ve diyaloğu da destekleyen OMM Misafir Sanatçı Programı programa katılan sanatçıları günlük hayatın telaşından uzaklaştırarak disiplinlerarası etkileşim kurma ve yenilikçi fikirler üretme fırsatı sunuyor.

Sanatçı konuşmaları, atölyeler, seminerler ve bilgi alışverişi aracılığıyla yerel ve küresel topluluklar ve kültürler arasında köprüler kurmak amacıyla yola çıkan OMM Misafir Sanatçı Programı ve başvuru süreci hakkında ayrıntılı bilgi için residency@omm.art adresine email gönderebilir ve https://omm.art/tr/detay/omm-misafir-sanatci-programi adresini takip edebilirsiniz.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • Bu programın sanatçı için hiçbir maliyeti yoktur, başvuru ücretsizdir.
 • Programa yurt dışından başvuracak sanatçıların orta seviyede İngilizce bilmesi zorunludur.
 • Program için profesyonel deneyimi olan, üniversite diploması sahibi sanatçılara öncelik verilecektir. Bununla birlikte adayların sanat eğitimi görmüş olması şart değildir.
 • Sanatçılar birden fazla dönem için başvuru yapabilirler.
 • Programa kabul edilen sanatçılar son başvuru gününden üç hafta sonra açıklanır.
 • OMM Misafir Sanatçı programına başvuran sanatçıların portfolyoları sanat profesyonellerinden oluşan bir heyet tarafından değerlendirilir.
 • Senede iki defa gerçekleşecek programa seçici kurulun bir sanatçıyı doğrudan davet etme hakkı saklıdır.

BAŞVURU

Başvuru için gerekli belgeler:

 • Özgeçmiş veya CV
 • Sanatçı Portfolyosu Sanatçının işlerini içeren dosyalar PDF formatında olmalıdır. Dosyalar 20 MB’ı geçmemelidir, yüksek boyuttaki video işleri link olarak yollanmalıdır. Başvuru dosyası “OMM Misafir Sanatçı Başvurusu” konu başlığı ile residency@omm.art adresine yollanmalıdır. Portfolyoda en fazla 15 eser yer almalıdır.
 • Sanatçı Metni Sanatçının sanatsal pratiğini anlatan 600 kelimeyi geçmeyecek uzunlukta bir metin olmalıdır. Türkçe ya da İngilizce dillerinde gönderilebilir.
 • Niyet Mektubu Başvuru sebeplerini belirten, 400 kelimeyi geçmeyecek bir metin olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu