ETKİNLİKLERSERGİ

‘Özüne Dön Çocuk’ Sergisi

‘Özüne Dön Çocuk’ karma sergisi 18 Mart- 14 Nisan 2023 tarihleri arasında Galeri Binyıl Kalamış’ta…

‘Özüne Dön Çocuk’ sergisi ile ilgili küratör İlknur Şanal şunları söyledi:

Geçmiş, Bugün, Gelecek ve Hatıralar.
Cenin halimizden 6 yaşa kadar ki süreçte hangimiz neler yaşadık kim bilir?
Doğuştan şanslı, olan var olmayan da!
Mutlu, sevgi dolu aile ortamında yaşayanlar daha ilk gözlerini açtıkları andan şanslı kategorisindeler.
Ya olmayanlar?
Bugünü yaşarken, geleceğe adım atarken geçmişteki yaşantılar /hatıralar bizi yalnız bırakmazlar…!
Kimi zaman mutlu, kimi zaman yalnız, ve derin mutsuzluklarla çocukluk hatıraları bizimle yaşarlar ve geleceğe yine yanımızda adım atarlar.
Derine daha detaylı inersek; istenmeyen sevgisiz çocuk, ensest ilişki, tecavüz çocukları, kardeş tacizi, çocuk gelin, cinsel istismar, erken yaşta kötü yolda çalıştırılmaya zorlanan çocukluk yılları, okula gidemeden çalışmaya zorlananlar, sokağa bırakılan, bakım evlerinde yaşayan…daha sayacağımız birden çok şiddete maruz bırakılan çocukluk yıllarından kalan anılar.
İnsanlığın ayıbını işaret eden anılarla büyümenin kişilik gelişimini etkileyen şahitlikler bizi nasıl bir yaşamın içine sürüklüyor?
Ya da hiçbirini yaşamasa da ebeveynin yaşadığı çocukluk travmalarını çocukları yaşamasın diye üzerlerine kurulan baskıyla ezilerek büyüyen çocukluk yılları.
İleride ezik halde kaybeden olarak hayata tutunamama hikayeleri sonucu eşine, çocuğuna, evcil hayvanlara şiddet, bağımlılık hikayeleri…!
Duygularının yalın ifadesi olan renkler, bazen coşkulu, bazen durağan ve sırlarla dolu sonsuz derinliklerle karşımıza çıkmaktadır.
Bu geçmişten gelen izler taşıyan sosyolojik, psikolojik olayları da irdeleyerek gözlemledikleri öze dönüş hikayelerinden bir demet çıkardığımız karma resim, porselen işlerden oluşan sergimizin küratörü İlknur Şanal sizler için bu eserleri kavram altında bir araya getirmiştir.
Sevginin hepimizi küçükken kucaklaması arzusuyla!

Karma Sergi, Galeri Binyıl‘ın 23’üncü yılında; Kadıköy, Kalamış, Rüştiye Sok.24 numaralı mekanında sergi 18 Mart – 14 Nisan 2023 tarihlerinde izlenebilir.

Sanatçılar:
Ahmet Hakan Başpınar, Kamer Batıoğlu, Nermin Demirel, Suzet Fransez, Serap Gümüşoğlu, Nalan Kansu, Filiz Kiprik, Türkan Akkulak Koç, Sedat Kumova, Zafer Malkoç, Maria Pastra, Hüseyin Rüstemoğlu, Işık Sungurlar, Nurten Şankaya, Nurcan Türkoğlu

Uzmanlardan ‘Deprem Sonrası Solunum Yolu Enfeksiyonları’ Uyarısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu