SANATTAN

Picasso’nun Eseri İstanbul’da!

Picasso’nun eserini 8 milyon dolara satmaya çalışırken yakalandılar.

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İspanyol ressam Pablo Picasso’nun bir eserinin İstanbul’da kaçakçılar tarafından satışa çıkartıldığı belirledi.

ABD’deki bir koleksiyonerin evinden çalındığı belirtilen ve dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’ya ait olduğu düşünülen ‘Saçını Tarayan Çıplak Kadın’ adlı tablo, müşteri gibi davranan Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü polislerine 8 milyon dolara satılmaya çalışılırken ele geçirildi.

Polis ekipleri, şüpheliler A.O.(66) ve M.E.O.(28)’yu belirleyerek teknik ve fiziki takibe başladı, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri şüphelilerle alıcı gibi buluşarak İspanyol ressam Pablo Picasso’nun ‘Nude Dressing Her Hair’ adlı eserini 8 milyon dolara satın almak için anlaştı.

Eserle birlikte tekrar buluşmaya gelen A.O. ve M.E.O. gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen 2 şüpheli sorgulanmak için Vatan Caddesi’nde bulunan Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Arka tarafında çeşitli mühürler bulunan tablo, incelenmesi için Mimar Sinan Üniversitesi’ne gönderildi. İki şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından gözaltına alındı.

İade edilmezse İstanbul’da sergilenecek

Arkasında orijinalliğini gösterdiği ileri sürülen iki mühür bulunan tablo, bugün emniyet tarafından basına gösterildi. Büyük bir titizlikle muhafaza edilen tablonun orijinal olup olmadığının incelenmesi için Mimar Sinan Üniversitesi ve Topkapı Sarayı Müzesi yetkilileriyle görüşüldüğü öğrenilirken, tablonun çalındığı koleksiyoner ile ilgili ABD’li polis yetkilileriyle görüşmelerin de yapıldığı belirtildi. Orijinal çıkması durumunda tablonun, ABD’li koleksiyonere belgelerini sunması şartıyla iade edileceği, aksi halde tablonun İstanbul’da bir müzede sergileneceği belirtildi.

Nude Dressing Her Hair

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı