ETKİNLİKLERSANATTANSERGİ

PICASSO’nun Eserleri İZMİR’de!

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki önemli kurumların yer aldığı “Picasso-Méditerranée” projesi kapsamında düzenlenen sergiler serisinde Arkas Sanat Merkezi, Türkiye’yi “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisiyle temsil ediyor.
Arkas Sanat Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki önemli kurumların yer aldığı “Picasso-Méditerranée Projesi” kapsamında düzenlenen, 17 Eylül’de açılan sergiyi ilk iki haftada 20 bin kişi ziyaret etti.

Sergi, sanatçının bütün yaşamına nüfuz eden gösteri sanatına olan tutkusu çevresinde kurgulandı. Sergide yer alan tablolar, incelemeler, maketler, eskizler, heykeller, fotoğraflar, filmler, kostümler, videolar ve daha pek çok belge; klasik geleneği “dinamitleyerek” modern sanata pek çok farklı yol açan bu dehanın farklı yaratım alanlarının art arda mekanlarda keşfedilebileceği şekilde derlendi.

Arka planda ise, Pierre Cabanne’a göre “sanat tarihinin bilinen en olağanüstü devinim ve dönüşümlerinin görüldüğü dönemlerinden birinin tanığı ve baş aktörü” olan Picasso’nun, sanatçılar, yazarlar, şairler, müzisyenler, tiyatrocular gibi dönemin diğer yaratıcı figürlerinden oluşan “Picasso’nun Galaksisi” denilen bir dünya ile kurduğu yakın ilişkiler sunuluyor.

Sanatseverleri Picasso: Gösteri Sanatı sergisi ile tüm dünyaya ilham olmaya devam eden Picasso’nun gösteri dünyasına olan tutkusunu ve sahnede ortaya koyduğu dehasını keşfedecek. Sergi, 5 Ocak 2020 tarihine kadar Arkas Sanat Merkezi‘nde gezilebilecek.

Sergi “Picasso Méditerranée” projesi kapsamında, Paris-Picasso Ulusal Müzesi’nin özel desteği ile gerçekleştiriliyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: 

Salı-Çarşamba-Cuma: 10:00-18:00
Perşembe-Cumartesi-Pazar: 10:00-20:00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu