ETKİNLİKLERRESİMSANATTAN

RESSAM FİKRET MUALLA’NIN RENKLERDE KAYBOLAN HAYATI

Resimleriyle olduğu kadar trajik yaşamıyla da izler bırakan ressam Fikret Mualla’nın bugüne kadar hiç görülmemiş eserleri Sarıyer’de sergilenecek. Etkinlikte aynı zamanda Fikret Muallâ’nın hayatını konu alan ‘Renklerde Kaybolan Hayat’ filminden kısa bir gösterim ve Atila Taşpınar’ın yazdığı Fikret Mualla kitabı ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

Sarıyer’de Türk resim sanatının önemli isimlerinden Fikret Mualla Saygı’nın daha önce hiçbir yerde görülmemiş eserleri sergilenecek, Atila Taşpınar’ın ressam için yazdığı kitabın tanıtımı yapılacak. Özel isimlerin katılacağı etkinlik 20 Şubat 2019 saat 18.00’da Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Resimleri Picasso tarafından beğenilen sanatçının yaşam hikâyesini konu alan, Metin Güngör’un yapımcı ve yönetmen olarak imzasını attığı “Renklerde Kaybolan Hayatlar” adlı filminin kısa bir gösterimi olacak.

Seçkin Bir Toplantı, 1958

FİKRET MUALLA KİMDİR?

1903’te İstanbul’da doğan Fikret Mualla, Saint Joseph ve Galatasaray Lisesi’nde okuduktan sonra, mühendislik öğrenimi için gittiği Almanya’da resme yöneldi ve yapıtları çeşitli Alman dergilerinde yayımlandı. 1930’da Türkiye’ye dönen Fikret Mualla, Galatasaray Lisesi ve Ayvalık Ortaokulu’nda resim öğretmenliği yaptı. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen Lüküs Hayat, Deli Dolu, Saz Caz gibi operetlerin kostümlerini çizdi. Yeni Adam dergisi için desenler hazırlayan sanatçı, Nazım Hikmet’in Varan 3 adlı şiir kitabını da resimledi. 1954’te Paris’te ilk kişisel sergisini açtı, bunu bir yıl sonra ikinci sergi izledi. Yapıtlarında renkçi ve kendine özgü diliyle resimler yapan sanatçı, Paris’in sokaklarını, kahvelerini ve eğlence yerlerini guvaş, yağlıboya, suluboya ile resme aktardı. Fikret Mualla’nın kemikleri 1974’te yurda getirilerek Karacaahmet Mezarlığı’na gömüldü. Paris’te açık artırmaya çıkarılan resimleri devletçe satın alınarak Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde bir Fikret Mualla Salonu oluşturuldu.

Mavi Fonlu Sokak
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı