RESİMSANATTAN

Ressam Huri Kiriş ‘Kayıp Resimler’ini arıyor!

Ressam Huri Kiriş en son Alan İstanbul Galeri’de sergilediği eserlerini arıyor.

Ressam Huri Kiriş, Alan İstanbul Galeri ile gerçekleştirdiği sergilerde yer alan ‘Cehennemde Bir Gün’ serisinden kayıp olan iki adet eserini arıyor. Sanatçının, biri 150 x 250 cm, diğeri 150 x 165 cm ebatlarında tuval üzerine yağlı boya olan iki adet işi, en son Alan İstanbul Galeri ile hem galerinin kendi mekanında hem de Contemporary Art Istanbul‘da sergilenmişti. Galerinin kendi mekanında satılan eserinin ödemesinin yapılmadığını ve diğer eserinin de kendisine teslim edilmediğini iddia eden sanatçı, sosyal medya hesaplarından sanatseverleri uyararak ‘bu işleri elinde bulunduranların sanatçının rızası olmadan temin edildiğini bilmesi gerekir.’ şeklinde uyarıda bulundu.

Alan İstanbul Galeri ile pek çok sergilere katılan ve sorunlar yaşayan Sanatçı Huri Kiriş’in, galeriyle ilişkisini keserken sosyal medya hesaplarından bu süreci ağır bir şekilde eleştirdiği için Alan İstanbul tarafından savcılığa yapılan şikayet ile, ilgili paylaşımlarına erişim yasağı getirildi. Ancak Kiriş, sanatseverlere uyarılarına devam ederken, bu iki adet eserinin kayıp olduğunu, sanatçıların ve sanatseverlerin bu durumdan mağdur olmamaları için bu uyarıyı yapmaya devam edeceğini belirtti. Sorunun mahkemeye intikal ettiğini de hatırlatan sanatçı, mahkemede gerçeklerin ortaya çıkacağının da altını çizdi.

Alan İstanbul Galeri ise, sanatçının iddialarına karşı sosyal medya hesaplarından bir açıklama yapmış ve savcılığa şikayette bulunmuştu. Sanatçının iddialarının iftira ve küçük düşürme amaçlı olduğunu belirten Galeri, sanatçının bir eserini rızası ile galeriye bıraktığını, bu konuda sanatçının imzasının da bulunduğunu, savcılık tarafından iftira ve hakaret suçlarından soruşturma başlatıldığını ve sanatseverlerin doğru bilgilere ulaşmadan yargı sahibi olmamaları gerektiğini açıkladı.

İşte sanatçının kayıp olduğunu iddia ettiği eserleri:

‘Cehennemde Bir Gün’ Serisi ‘İsimsiz’ 150 x 250 cm, t.ü.yb., 2016
‘Cehennemde Bir Gün’ Serisi ‘İsimsiz’ 150 x 165 cm, t.ü.yb., 2016

Başa dön tuşu