RESİMSANATTAN

Resul Aytemür’ün aynasından İstanbul’un sokaklarına…

Akademililer Sanat Merkezi, Türk figür resminin ustalarından Resul Aytemür’ün “Aynadan Sokaklara” isimli 31. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Portre konusunu kısıtlı bir kadrajdan çıkarıp, farklı yaşamlardan izler ile değişik insan profillerine yakın bir bakış olarak sunan sergi, izleyiciyi canlı renklerin eşliğinde ressamın aynasından, İstanbul’un bilinmedik sokaklarına doğru uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

Resul Aytemür’ün ustalık dönemi otoportreleri, onun kendine tuttuğu aynada gördüklerini ve içinden geçtiği duygu durumlarını izleyiciye olduğu gibi sunuyor. Sergide, sanatçının okul döneminde yapmış olduğu ve yıllar boyunca tek otoportresi olarak bilinen ”Kırmızılı Otoportre” ile bu sene üretmiş olduğu otoportreler yanyana gelirken ressamın kendi yolculuğuna bakışının ve ilerleyişinin çarpıcı bir yorumu ortaya çıkıyor.

Sanatçının otoportreleri kadar önemli olan bir diğer portre örnekleri ise, yaşamının geçtiği şehir meydanlarında, sokaklarda, topluluklarda izlediği ve şahitlik ettiği hayatları tuvaline taşıması ile oluşuyor. Aytemür’ün resminin belli başlı karakterleri bir pilav satıcısı, bir hayat kadını, yorgun bir çöpçü gibi toplumda her gün gördüğümüz fakat dikkatle bakmadığımız renkli hayatlardan izler taşıyor. Sanatçı bir figür üzerinden toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel durumunun da kapsamlı bir özetini yapıyor.

Resul Aytemür’ün son dönem otoportrelerinden, her gün gördüğü yüzlere ve yaşamlara kadar uzun soluklu bir bakış olan “Aynadan Sokaklara” sergisini 25 Mayıs 2019 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Akademililer Sanat Merkezi
Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı