ETKİNLİKLERSERGİ

Rezan Has Müzesi Sergi – “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi”

Rezan Has Müzesi, “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisine 21 Ekim 2020 – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
Gündelik yaşamın M.Ö 6.500 – M. S 1.300 yıllarını kapsayan 9 bin yıllık geçmişine odaklanan sergide yaklaşık 400 eser yer alıyor.

Rezan Has Müzesi’nin ziyaretçileri 9 bin yıllık bir serüvene götüren, günlük hayatın parçalarını bir araya getirerek ‘antik dönemde bir gün geçirmiş gibi’ hissettirecek olan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi, Anadolu’yu oluşturan ve kültürümüzde, geleneğimizde iz bırakan, bizi biz yapan uygarlıkların sıradan günlerine de kapı aralıyor.

Neolitik dönemden Selçukluya dek uzanan “Toprağın Mirası” sergisinin devamı niteliğinde olan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi, “Kayıp Dillerin Fısıldadıkları” sergisine de göz kırparak gündelik hayatımızı şekillendiren nesneler aracılığıyla tarih boyunca gelişen ve değişen Anadolu kültüründen izler barındırıyor. Anadolu uygarlıklarının inişli çıkışlı yaşam serüvenlerine ve farklılıklarına rağmen temelde bu coğrafyada oluşan hafızanın gündelik yaşama etkisi, yemek pişirilen, su, şarap, zeytinyağı konulan, içinden yemek yenilip, içeceklerin servis edildiği kaplara, mezarlara armağan olarak bırakılan eşyalara ve tanrılara sunulan adaklara değin, gündelik yaşam çok geniş bir yelpazede inceleniyor.

Rezan Has Müzesi
Kadir Has Üniversitesi, Cibali – İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı