Genel

Sabiha Gökçen, Ölüm Yıldönümünde Belgeseli İle Anıldı

Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, ölüm yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı.
Beşiktaş Belediyesi, Yapımcı-yönetmen Gülşah Çeliker’in hazırladığı  “Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı, Sabiha Gökçen’ belgesel gösterimi ile Sabiha Gökçen’i andı.  

Yapımcı-yönetmen Gülşah Çeliker, Sabiha Gökçen’in başarı dolu müthiş kariyeri ve olağanüstü hayat hikâyesini anlatan belgeseli 5 yıllık bir çalışmanın sonunda gerçekleştirdi. Belgeselde genelde Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve özelde havacılık tarihi ile Atatürk Türkiyesi’nde barış ve kadın temaları beraber ele alındı.

Sabiha Gökçen, dünyanın en tanınmış kadın pilotlarından biridir. Atatürk’ün evlatlık kızı olan Gökçen, dünyanın ilk kadın savaş pilotu olma şerefine, 1937 yılında 24 yaşında ulaşır.

Sabiha Gökçen, Trakya ve Ege Manevralarına katılmış ve Birinci Hava Alayı ile birlikte Dersim Operasyonunda aktif görev üstlenmiştir. Operasyon sırasında kendisine verilen görevlerde, gerek uçuşta, gerekse de gözlemci olarak Sabiha Gökçen üstün çaba göstermiştir.

Balkan Paktının imzalanması ardından, aldığı davet sonucu Sabiha Gökçen 16 Haziran 1938’de tek başına dostluk turuna çıkmıştır. Bu beş gün boyunca, İstanbul’dan havalanarak, Atina, Selanik, Sofya, Belgrad ve son olarak da Bükreş’i ziyaret etmiştir. Bu geziden sonra, Türkkuşu’na Baş Eğitmen olarak atanmıştır.

1964 yılında aktif uçuştan emekli olmuş ve 1966 ve 1994 yıllarında ABD’y onur konuğu olarak ziyaret etmiştir. 1994 Yılında Alabama’da dünya tarihine adını yazdıran yirmi havacıdan biri olarak ödüllendirilmiştir. Son uçuşunu Falcon Jet uçağı ile 1996’da yapan Gökçen 2001 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

 ‘Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı, Sabiha Gökçen’ Belgeseli

Sabiha Gökçen, Ölüm Yıldönümünde Belgeseli İle Anıldı Sabiha Gökçen, Ölüm Yıldönümünde Belgeseli İle Anıldı

Haber: Nasuh Bektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu