SANATTAN

‘SAGAR’ tekniği ile üretilen seramik eserler bu sergide!

Beş usta seramik sanatçısının eserlerinden oluşan genellikle sır veya bisküvi pişirimi için kullanılan kil kutu olarak bilinen ve aynı zamanda bir pişirim tekniği olan ‘SAGAR’ başlıklı seramik sergisi D’Art Galeri’de açıldı.

Sagar kil kutular ilk kez, Çin’de imparatorluk döneminde sui ve tang hanedanlarının porselen üretiminde özellikle seladon seramiklerinin üretiminde bisküvi pişiriminden sonra sırlı pişirim için kullanmışlardır. Bu Sagar kutular sayesinde, seramik yüzeyler alev, toz, duman ve ateşten korunduğu için yüksek kaliteli seladon seramikler üretmek mümkün olmuştur.


Günümüzde ise ‘sagar’ farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Sagar pişirimi, sagar kutularının içinde bisküvi pişirimi yapılmış ürünlere sır efektleri veren alternatif bir pişirim tekniği olarak kullanılmaktadır. Sagar adı verilen bu kutuların içerisine bakır tellerle sarılı seramik eserlerin tuz, metal, oksitler ve talaş içerisinde pişirilmesiyle gerçekleştirilir.


Sergi; bu tekniği Türkiye de en iyi kullanan ve öncülüğünü yapan sanatçıların buluşmasıyla gerçekleşiyor. İlk literatür araştırmasını sağlayan Hasan Başkırkan, birçok uygulama ile sırlı sagarı başlatan İsmail Yardımcı, tekniği eserlerinde kullanan Nizam Orçun Önal ve genç sanatçılardan bu tekniği yüksek lisans tezi olarak çalışan Ali Uslu ve Emel Bozkurt‘tan oluşan sanatçı grubunun eserlerinden oluşuyor.

Türkiye’nin ilk ve tek seramik galerisi olan D’art Galeri‘de yine bir ilk olan SAGAR konseptli bu sergiyi 30 Haziran 2019 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

D’art Galeri
Bereketzade Mah. Kart Çınar Sok. No:6
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

İsmail Yardımcı
Hasan Başkırkan
Ali Uslu
Nizam Orçun Ünal
Başa dön tuşu