ETKİNLİKLER

SAHA Studio Dönem Sonu Programı

SAHA’nın sanatçı ve küratörlerin üretim, etkileşim ve gelişim ortamlarını desteklemek üzere kurduğu SAHA Studio, Kasım 2023 – Haziran 2024 döneminde ağırladığı Mehmet Ali Boran, İrem Günaydın, Gizem Karakaş, Merve Kılıçer ve İrem Tok’un yeni çalışmalarını 5 – 8 Haziran 2024 tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor. 
SAHA Studio’nun İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nda bulunan mekânlarında düzenlenen SAHA Studio Açık buluşmasına sanatçıların üretim süreçlerine değinen etkinlikler de eşlik ediyor.

SAHA Studio’nun davetiyle Kasım ayında Mardin’den gelerek altı aylığına İstanbul’a yerleşen Mehmet Ali Boran, projesinde 2018 yılından bu yana gözlemlediği Mazıdağı’ndaki fosfat çıkarma tesisinin neden olduğu yıkıma bakıyor. Bu yıkımı fotoğraf sanatçısı Tehsin Baravi ile arşivleyen Boran, çekilen panoramik fotoğrafları bir yerleştirme kurgulayarak titreyen bir mekanizma aracıyla kimi fotoğrafları titreterek tahribatı sosyolojik ve ekolojik çerçeveyle mercek altına alıyor.

Sanatsal pratiğinde metin ve imge arasında dolaşmanın yollarını araştıran İrem Günaydın ise, bölümler halinde yapılandıracağı OPUS: A Para-Opera Structure ismini verdiği, metin, tasarım ve sahne sanatlarını birleştiren uzun vadeli projesinde çeşitli pasajların meydana getireceği ilk bölüm konvolutun ilk pasajı Musakhan’ı, bu projeye özel operanın ihtişamına referansla tasarlanan Hamaset isimli yazı karakteri ile üretiyor.

Gizem Karakaş’ın SAHA Studio sürecinde üzerine çalıştığı Aramızda adlı işi Nil Yalter’in hayat arkadaşı Joël Boutteville’in ölümünden sonra Paris’ten Venedik Bienaline kadar olan sürecini, özneler arası ilişkilere odaklanarak göç, dostluk, kayıp ve özlem konuları üzerinden belgeliyor.

Merve Kılıçer çevresel yıkımın boyutunu ortaya koymak için 16 mm analog kamera aracılığıyla doğayı kutsallaştıran Antik Anadolu medeniyetlerinin anıtlarının görüntülerini, günümüzün maden sahalarından görsellerle bir yerleştirmede yan yana getiriyor. Sanatçı projesiyle iklim adaleti dayanışma hareketlerine sanatsal bir üretimle katkıda bulunmaya amaçlıyor. 

İrem Tok’un SAHA Studio için geliştirdiği projesi ise, Haliç’in çamuruna odaklandığı deneysel bir araştırmayı ve yerleştirmeyi kapsıyor. Doğal çevre ile insan müdahalesinin etkileşimini araştıran Tok, suyun ve çamurun doğal, kültürel, bilimsel ve ekolojik değişimini inceliyor.

Çelenk Bafra, Kevser Güler ve Ali Kazma’dan oluşan 2023-2024 SAHA Studio seçici kurulun danışmanlığında programa katılan sanatçıların farklı mecralardan çalışmaları 5 – 8 Haziran tarihleri arasında görülebilir.

SAHA Studio Dönem Sonu Programı

5 Haziran, Çarşamba

12.00 – 13.30      : Basın buluşması

17.00 – 17.45      : İrem Tok | Sanatçı Etkinliği*

18.00 – 18.45      : Gizem Karakaş | Sanatçı Etkinliği*

6 Haziran, Perşembe

11.00 – 18.00      : Genel ziyaretler

18.00 – 18.45      : Mehmet Ali Boran | Sanatçı Etkinliği*

7 Haziran, Cuma

11.00 – 18.00      : Genel ziyaretler

18.00 – 18.45      : Merve Kılıçer | Sanatçı Etkinliği*

8 Haziran, Cumartesi

11.00 – 18.00      : Genel ziyaretler

14.00 – 14.45      : İrem Günaydın | Sanatçı Etkinliği*

SAHA Studio İMÇ 5. Blok 5560 A-B Hacı Kadın Mah, Atatürk Blv.   No. 66 34134 Fatih/İstanbul www.saha.org.tr info@saha.org.tr

* Etkinlik detayları SAHA web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacaktır. Tüm etkinliklerin dili Türkçedir, çeviri olmayacağını hatırlatırız.

Mehmet Ali Boran (d. 1981 Mardin/Kızıltepe), Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünden 2007 yılında mezun olan Boran, video art, yerleştirme, seramik, performans ve video-roman gibi mecralarda üretimler gerçekleştirir. Üretimlerinde, aidiyet, yerinden edilme, kültürel miras ve bellek meselelerini doğadaki tahribatlarla beraber düşünerek çoklu katmanlar halinde işleyen sanatçı, yaşadığı yerin ve etrafının yüzey alanlarında yeni dönem güvenlik sistemlerinin konumlanma biçimini mercek altına alır.

İrem Günaydın (d. 1989, İstanbul) İstanbul, Türkiye’de yaşıyor ve çalışıyor. “Foundation” diplomasını 2011 yılında Chelsea College of Art and Design’dan aldıktan sonra 2014 yılında Londra’daki Central Saint Martins Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar bölümünden mezun olan Günaydın, çalışmaları, sanat tarihinde sıkıca örülmüş dokuları, bireysel özerkliği, otantiklik fetişini işlemeye yöneliktir. Bu tutum, kendisinin yeni bir merkez, özgün ve tekil bir gerçeklik kurmadan düşünmesine olanak tanır. Pratiği genellikle yazma eylemi etrafında örgütlenir; hareketli görüntüleri, özgün baskı çeşitlerini ve heykelsi öğeleri bir araya getiren yerleştirmeler biçiminde ortaya çıkar.

Gizem Karakaş (d. 1987, Ankara) 2009 yılında École des Arts de la Sorbonne’da Plastik Sanatlar bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra, 2011 yılında aynı üniversitede Sanat ve Yeni Medya bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Karakaş, pratiğinde günlük yaşamın mücadelelerine, ironilerine, komedilerine ve şiirlerine odaklanır. Fotoğraf, video, ses, performans ve yazı işleri, çeşitli varoluş hallerini, özneler arası ilişkiler, bağlamlar ve durumlar arasında gezinen yarı kurgusal anlatılar aracılığıyla tasvir ederek, samimiyet kavramını, mahrem ve kamusal, gerçeklik ve kurgu, sanat ve yaşam arasında kalan muğlak alanlar üzerinden araştırır.

Merve Kılıçer (d. 1987, Istanbul) Disiplinler arası çalışan bir sanatçı ve sanat odaklı faaliyetlerde bulunan bir girişimci olan Merve Kılıçer, İstanbul Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde okuduktan sonra 2019 yılında Rotterdam Piet Zwart Enstitüsü’nden MFA derecesini tamamladı. Sanatçının çalışmaları tarihsel ve geleneksel kültür-sanat üretim biçimlerinden ilham alır ve bunları çağdaş deneyimlere dönüştürmeyi hedefler. Pratiği kendisinin ait olduğu tarihle ilişkilenirken kişisel tecrübelerinden beslenir ve didaktik bir yaklaşımdan uzak, politik olarak angaje bir konum bulmaya çalışır.

İrem Tok (d.1982, İstanbul) İrem Tok’un sanat pratiğinin temelini kırılganlık, geçilik, çaresizlik gibi kavramlar oluşturur. İnsan, doğa ve kültür arasındaki sınırlarla oynayan sanatçı heykel, resim, animasyon, seramik gibi çeşitli medyumları kullanır ve ince detaylara sahip atmosferler yaratır. Tok’un üretim süreci; araştırma, yorumlama, keşif, toplama, biriktirme, düşünme, not alma, çizim ve birleştirmeyi içerir; ansiklopediler ve kitaplar gibi bilgi sembollerini dönüştürerek tarihsel anlatılarla yüzleşir ve öznel olanı teşvik eder.

SAHA ve SAHA Studio Hakkında

 Türkiye’den görsel sanatlar alanında çalışan sanatçı, küratör ve yazarların üretim ve gelişim ortamlarını desteklemek, uluslararası sanat kurumları ve ağları ile etkileşimlerini artırmak amacı ile kurulan SAHA, 2011 yılından beri yaklaşık 650 sanatçı, küratör, yazar ve sanat inisiyatifine 46 farklı ülkede ve kâr amacı gütmeyen yaklaşık 220 müze, bienal ve sanat kurumundaki projeleri için destek oldu. SAHA’nın sanatçı, küratör ve yazarlar için bir araştırma, etkileşim ve üretim programı olarak tasarladığı SAHA Studio, katılımcılarına SAHA’nın yurtiçi ve yurtdışındaki ortaklıklarının da katkısıyla geribildirim ve bağlantı imkanları sağlıyor.

2019 yazında kurulan SAHA Studio, Haziran 2024’te tamamlanan yedinci dönemiyle beraber, Türkiye’nin farklı kentlerinden toplam 34 sanatçı ve sanatçı kolektifinin yanı sıra, kurumsal işbirlikleri yoluyla yurtdışından 7 küratörün araştırma ve üretimine alan ve destek sağladı. Program kapsamında tasarlanan buluşma, sunum ve toplantıların yanı sıra şehir içi ve dışı araştırma gezileri, sergi, koleksiyon ve atölye ziyareti gibi etkinlikler, katılımcıların birlikte öğrenme ve gelişimine katkıda bulunuyor. SAHA, Türkiye veya yurtdışından farklı sürelerle ağırladığı küratör, yazar ve kurum temsilcilerinin SAHA Studio’da çalışmasını ve Istanbul sanat ortamı ve sanatçılarla etkileşimini sağlıyor. Program boyunca ara dönem buluşmaları, atölye ziyaretleri ve konuşmalarla süreçlerini izleyiciyle paylaşan sanatçılar dönem sonu düzenlenen SAHA Studio Açık’ta üretimlerini sergilerken halka açık etkinlikler de düzenliyor.

Beyin-Damar Hastalıkları Epilepsiye Neden Olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu