SANATTAN

Samsun Sanat Tiyatrosu “Gölgesinde Çınarın” oyunuyla turnede!

Samsun Sanat Tiyatrosu, 2016-2017 sanat sezonunda Hasan Hüseyin’in “Ağlasun Ayşafağı” adlı şiir kitabından uyarlanan “Gölgesinde Çınarın” adlı oyunu sahneye taşıyor.

Oyun 16 Aralık Cuma günü Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ruhi Su Salonu‘nda sergileniyor. Ardından da Anadolu turnesine çıkıyor.

Turne programı şöyle:

19 Aralık Samsun

20 Aralık İzmir

21 Aralık Bergama

22 Aralık İstanbul(Akla Kara Tiyatrosu)

05 Ocak  İstanbul(Akla Kara Tiyatrosu)

06 Ocak Çanakkale Kepez

07 Ocak Ayvalık

08 Ocak Altınoluk

12 Ocak İstanbul(Akla Kara Tiyatrosu)

Oyun ayrıca Ocak – Şubat 2017’de Avustralya turnesine  çıkacak.

Samsun Sanat Tiyatrosu

Samsun Sanat Tiyatrosu 2000 yılında kuruldu. Aralıksız perde açan tiyatro muhalif tiyatro anlayışı ile karşı duruşlar ve itirazları olan metinlerle sahnede kendini var ediyor. Samsun Sanat Tiyatrosu, şimdiye  kadar Aziz Nesin, Uğur Mumcu, Turgut Özakman, Oktay Arayıcı gibi yazarlardan ;

“Biz Adam Olmayız” “Bir Pulsuz Dilekçe” “ Şu Çılgın Türkler” “ Seferi Ramazan Beyin Nafile Dünyası” “Yobaz” “ Aşk Olsun Sana Çocuk”  adlı oyunlarla Anadoluyu dolaşarak Turne tiyatro geleneğini yaşatıyor.

Hasan Hüseyin’in gözünden Ağlasun ilçesinde bulunan Sagulasos Antik kalıntılardan yola çıkarak, Çınarın gözlerinden antik çağdan günümüze bir yolculuk yapılıyor oyunda.

Küçük Asya diye adlandırılan Anadolu’da halkın çektiği zülüm ve insanlık dramı gözler önüne seriliyor.Ezen-ezilen çelişkisinin insanlık var olduğu sürece yaşandığını ve bu mücadelenin hep süregeldiği anlatılıyor oyunda.

Hasan Hüseyin’in sosyalist duruşu ve yurtsever tavrı oyunun bütün anlarında hissettirir kendini…

“ Ben bu gölün balığıyım a dostlar

Ben bilmem başka türlü

Tef çalıyor tefeci

Oynuyor vurgun

İşbirlikçi dersen

Ürkütte say pezevengi….yani sözün kısası kapkaçtalist geri kalmış ülkenin ozanıyım ben öfkem barut barut yüreğim ateş ateş”

Başa dön tuşu