ETKİNLİKLERSERGİ

Sanatta Engel Yok Derneği, Karma Sergi İle “Merhaba” Dedi

Sanatta engel tanımayanlardan 'Merhaba'

Salgından önce de önüne engel konan bireyler bir araya gelerek Sanatta Engel Yok Derneği’ni kurdular.
Sanatta Engel Yok Derneği’nin ilk sergisi de açıldı.

Sergide sanatta engeli yok sayanlar ile usta adların yapıtları yan yana sergileniyor. Derneğin kurucularından Mevhan Yurdatap ile derneği ve sanatsal yolculuklarını konuştuk.

– Dernek düşüncesi nasıl doğdu?

İmkansızlıklar, ertelemeler, hevesler, umut, yaşama tutunuşun başka bir adı. Fikirler tecrübe ve yaşanmışlıklar…Niyet, amaç ve hedefler… İşte Sanatta Engel Yok Derneği’nin doğuşu…

Engeli, engelleri olan özel bireylerin elinden tutmak, birey olduğunun farkına vardırmak. Bu bağlamda yola çıkarken desteklerin bu denli akarcasına geleceğini elbette tahmin etmemiştik. Herkes işin bir ucundan tutma çabasıyla bize ulaşıyordu. Belki de çoğumuzun yapmak isteyip de yapamadıklarının gerçekleştirme zamanı bu zamandı.

İŞTE BİZ DE VARIZ

Sanatta Engel Yok Derneği

Herkes kabuğuna çekilirken derneğinizin etkinlik takviminden söz edin bize…

Hemen çalışmalara başladık ve Şubat 2020’de Pera Müzesi’nde, basının da yoğun destek verdiği, cemiyet hayatının sanat ve hayır sevenlerinin de katıldığı, sanatın içinde olan kalabalık bir davetle lansmanımızı yaptık ve ”işte biz de varız” dedik. Hemen akabinde, mart ayında, derneğimizin kendi yerinde yine kalabalık bir açılış yaptık. Heyecanlıydık, derneğimize çok değerli birbağış yapılmıştı, sanat galerimizde izleyiciye sunduğumuz, sevgili Nihal Erem’in yaptığı, bir daha devamı gelmeyecek resim çalışmalarıydı bunlar.

Ama ne yazık ki dünyayı kasıp kavuran, izlediğimiz felaket senaryolu filmlerin gerçek olduğu amansız bir salgınla hepimiz evlerimizde kalmaya mecbur bırakılmıştık. Motivasyonumuzu düşürmemeliydik, çünkü biz Sanatta Engel Yok adını verdiğimiz bir dernektik. Yapacaklarımızı planlamaya üretmeye devam ettik.

Sanatta Engel Yok Derneği

‘HAYATA TUTUNMANIN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN’

Merhaba adlı karma serginizi bu süreçte açmak cesur bir girişim….

İşte hayata tutunma çabamızı, yaşam biraz da olsa normale dönerken, ”Merhaba” adıyla yeniden bir araya gelişimizin başlangıcı olsun dedik.Derneğimiz, gönüllü eğitmenleri, bağışlarıyla maddi manevi destekçilerimizle engeli, engelleri olan tüm özel bireylere, sosyalleşebilecekleri, hem de rehabilite olacakları, resim, heykel, seramik, müzik başta olmak üzere, sanat anlamında eğitim destekleri vermek için programlarını hazırlamaya devam ediyor. Derneğimizin çalışmalarını takip ettiği Semra Çelik in, Mimar Sinan Güzel Sanatları kazanmış oluşu, sanatta engel olmadığının, hayata tutunmanın motivasyon, azim ve kararlıktan geçtiğinin en güzel örneklerindendir.

Derneğimiz nice Semra Çelik’leri hayata kazandırmanın amacı ve heyecanıyla, ”Merhaba” demeye hazır… Sanatseverleri çağırdığımız bu sergimizde şu adlar yer alıyor: Adviye Bal, Ahmet Kalkan, Arif Tan, Ayşe Delier, Ayşe Işık, Cennet GLTS, Demet Gelir, Derin Zambak, Dilek Kaya Koçer, Emine Kasap Karakoç, Emre Güler, Figen Ramazanoğulları, Frida Mevhan Yurdatap, Gülderen Yetkin, Hatice Ayfer İlbi, Kashmir Omar, Mahmut Kemal Arslan, Muhsin Bilyap, Mümin Candaş, Nimet Sancaklı, Nurcan Aral, Pervane Alizade, Pınar Çalışır, Sabiha Altaş, Selma Yetiş, Sema Yurtsever, Semra Çelik, Şebnem Çayıroğlu, Sevcan Birgören, Şeref Bulca, Tariyel Alizade, Tijen Belde, Tuba Karakaş, Tülin Çilekçi, Yasemin Gülderen Zambak, Yıldız Dilan, Zeliha Kayalar, Zerrin Öztürk, Zuhal Önal…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı