RESİMSANATTAN

Sayat Uşaklıgil’in ‘Mutlu Kalabalıklar’ı Galeri 77’de!

Sayat Uşaklıgil’in “Mutlu Kalabalıklar (Merry Crowds)” isimli beşinci kişisel sergisi Galeri 77’de açıldı.

Sayat Uşaklıgil, yapıtlarında nostaljide kalan sinema afişlerinden, geçmiş zamana ait kitap kapakları imajlarından ve illüstrasyonlardan esinlenerek bunları görünür hale getiriyor. Sanatçının eğlenceli ve mutlu döngüleri betimlediği yapıtları klasik bir pentür etkisinden ziyade alternatif ve minimal bir plastik dilin kodlarını içeriyor.  Minimal ve illüstratif bir üslup ile ele aldığı pentürlerinde sanatçı, akrilik gibi hızlı kuruyan ve biçim vermenin çok da kolay olmadığı bir malzemeyi ustaca kullanarak kompozisyonlarına etkileyici bir görsellik kazandırıyor.

Melike Bayık sergi yazısında sanatçının eserleri ile ilgili şunları söylüyor:
‘Sayat Uşaklıgil tablolarını, kompozisyonlarını oluştururken 1940 ve 1950’li yıllara ait siyah-beyaz nostalji fotoğraflarından yararlanıyor. Birebir ve direkt olarak kullanmadığı ancak bir temsil ve yaklaşım olarak yararlandığı bu fotoğraflar, sanatçının yapıtlarında geçmiş ve bugün arasında değişen ve dönüşen moda, teknoloji, edebi, kültürel yaklaşımlar ve yaşam biçimi hakkında mikro ipuçları yaratıyor. Yapıtlarda izlenen figürler daimî bir dinamizm ve mutluluk içinde görünüyor. Absürt bileşimlerle sunulan figürler için “an”da olmak ve “an”ı yaşamak, o zamanı değerlendirmek önemli bir gösterge olarak sunuluyor.’

Üslubu ve zamansız kompozisyonlarıyla dikkat çeken eserlerden oluşan sergi, Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında 20 Nisan 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Galeri 77
Necatibey Caddesi No: 77 Ayvaz Han
Karaköy / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı