RESİMSANATTAN

‘Şehrin Gizli Hafızası’, ‘Sadece Tasarım’da!

Ressam Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın ‘Şehrin Gizli Hafızası’ serisi eserleri Ayşegül Hotiç’in kurucusu ve tasarımcısı olduğu Sadece Tasarım’da sergileniyor.

Daha önce Floransa Bienali’ne katılan tek Türk sanatçı olarak dikkat çeken ve Aralık ayında gerçekleşecek Miami Sanat Fuarı‘na hazırlanan sanatçı Nihan Yardımcı Çetinkaya‘nın eserleri Sadece Tasarım‘da sergileniyor. Aynı zamanda iç mimar olan Sanatçı, İstanbul’a has dokuları mimari açıdan ele alırken malzeme, doku, renk ve katmanları kolektif bir bilinçle tuvale taşıyor.

Eserlerinde farklı materyaller kullanan Çetinkaya, katmanlı dokular oluşturarak soyut ve kavramsal imgelerle ‘Şehrin Gizli Hafızası’nı ortaya çıkarıyor. Ressam bir anne ve arkeolog bir babanın kızı olduğunu belirten sanatçı bu sergisi ile ilgili şunları söyledi: ‘Çocukluğumda babamla birlikte çokça zaman geçirdiğim arkeolojik kazılarda hafızamda yer eden ve mimari bir bakış açısıyla birçok farklı malzemeyi kullanarak oluşturduğum katmanlara özellikle yaşadığımız bu şehrin izlerini aktarıyorum. Şehrin ruhunun ve gizli kalan hafızasının ancak sanatın ışığında ortaya çıkacağını düşünüyorum ve İstanbul’un izlerini, sembollerini, tarihini izleyiciye bir sanatçının gözünden göstermek beni mutlu ediyor.’

Yaşadığınız şehrin, hayatın akışı içerisinde göremediğiniz ya da gizli kalan taraflarını farkedebileceğiniz bu sergiyi 31 Ekim 2018 tarihine kadar Sadece Tasarım‘ın otantik ortamında izleyebilirsiniz.

Sadece Tasarım
Maçka Cad. Vehbi Bey Apartmanı No: 18/A
Teşvikiye/İstanbul

Oğuz Kemal Özkan/ KitaptanSanattan.com 9.10.2018

Nihan Yardımcı Çetinkaya Kimdir?

1979’da Ankara’da doğan Nihan Yardımcı Çetinkaya, 1997’de ODTÜ Vakfı Özel Lisesi’nden mezun oldu. 1997-1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi, 1997-1999 arasında Boston College Interior Design eğitimlerini aldı. 2002’de Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İletişim ve Tasarım Bölümü’nü bitirdi. 2002-2004 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde master yaptı. 2005’ten bu yana saha ve saha dışında birçok projeye imza attı. Çimentodan alüminyuma, soba boyasından ahşaba kadar uzanan malzemeleri çalışmalarında bir arada kullanan Çetinkaya, sahip olduğu bu sanat anlayışıyla oluşturduğu ve 2011 yılının sonunda açtığı Ruloylamala adlı ilk kişisel sergisinde büyük başarı kazandı. Bu başarısını 2014’ün Nisan ayında açtığı Ruloylamala-2 adlı sergisiyle sürdürdü. Çetinkaya, 17-25 Ekim 2015’de düzenlenen 10. Uluslararası Floransa Bienali’ne davet edilip seçilen tek Türk sanatçıdır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı