ETKİNLİKLERSERGİ

Selin Göksel, ‘Bakış’ İle ART212’de

Selin Göksel, ART212’de gerçekleşecek olan “Bakış” isimli kişisel sergisinde, ürettikleri ile kadına dair oluşturulmuş ve kalıplaşmış durumlara değiniyor.

Kadının toplumlardaki rolünü irdeleyen ‘Bakış’ sergisi, sanatçının çalışmalarına konu olan savaşçı, anaç, bereketin, doğurganlığın simgesi olan Anadolu Ana Tanrıçalarına ve geçmişin anaerkil yapısına tezat bir şekilde ataerkil toplumun baskılarına boyun eğmeye zorlanan kadınlarına odaklanıyor.

Selin Göksel, 'Bakış' İle ART212’de

Selin Göksel’e ilham olan çıplak kadın bedeni, su kenarında, hamamda, bir leğen veya küvet içerisinde yıkanırken bazı gözlerin gizli bakışlarına maruz kalmış kadınları temsil etmektedir. Sergilenen işlerin arasında, insanların bakışlarına hedef olan, toplumsal kadın ve güzellik algısını sorgulatan kadın profillerinden ilhamla, hamile, bekar, kalçalı, kilolu, kısa saçlı, nü figürler öne çıkmaktadır. İzinsiz bakışlara, rızasız dokunuşlara maruz kalan kadın, araya mesafe koyarak, kendini örterek, sırtını dönerek bu durumdan uzaklaşma ihtiyacı içindedir. Sanatçı, son yıllarda özellikle kadının çıplaklığına dair tahammülsüzlüğün, taciz vakalarının artmasına, buna karşılık kadın bedeninin bir merak ve arzu nesnesi oluşuna dikkat çekiyor.

Selin Göksel’in işleri de tam bu noktada çevresindeki olaylara daha fazla sessiz kalamamakta, üretiminde ana tema olan kadınlar toplumsal baskıya kafa tutarak farklılıklarıyla bir araya geliyor.

Selin Göksel, 'Bakış' İle ART212’de

Sanatçı; kağıt, tel, ahşap, resin, beton gibi farklı malzemelerden ürettiği resim ve heykellerle farklı yaşamlara, çeşitliliğe sahip kadınlara gönderme yapıyor ve izleyicileri bu işleri izlemeye Galeri Art212, Nişantaşı’na 1 Kasım – 14 Kasım tarihleri arasında davet ediyor.

Açılış:
2 Kasım,
Saat 17:00-20:00

Art 212
Kadırgalar Caddesi, No: 8B,
Nişantaşı – Şişli

Selin Göksel, 'Bakış' İle ART212’de

Selin Göksel Kimdir?

1978 İstanbul’da doğdu. Diş protez teknisyenliği eğitimi aldıktan sonra,  2005 yılında Yeditepe Üniversitesi G.S.F. Plastik Sanatlar (Resim,Heykel, Seramik) bölümünden mezun oldu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde yüksek lisansını müzelerde sanat eğitimi üzerine araştırmalar yaparak tamamladı.

Çeşitli okullarda resim öğretmenliği yaptı ve 12 yıldır sanat terapisi tekniklerini kullanarak çocuklara ve büyüklere, kişiye özel sanat dersleri vermektedir. 2019’dan beri İstanbul Sanatla Yaşam, Sanat Terapisinin Temelleri Eğitim Grubunda yer almaktadır.

Ahşap, kağıt, tel, resin, beton ve geri dönüşümlü malzemeler gibi bir çok farklı malzemeyi bir arada kullanarak, heykel, resim ve baskı tarzındaki işlerini Nişantaşı’ndaki atölyesinde üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu