ETKİNLİKLER

Sergi | Abidin Dino 100 Yaşında!

İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi, 16 Aralık 2015-13 Şubat 2016 tarihleri arasında Abidin Dino’nun ilk defa gün yüzüne çıkacak desenlerinden oluşan “Yüz Yıl, Yüz Desen” sergisine ev sahipliği yapıyor. Galeri Nev işbirliği ile gerçekleşen sergide, koleksiyoner Bekir Akbaş’ın tutku ve sebatla topladığı desenler, ilk kez 16 Aralık’ta sanatseverlerle buluşacak.

Galeri Nev 2013 yılında, yaklaşık otuz yıldır düzenli olarak temsil ettiği, Türkiye’de sanatın belki de en “ikonik” figürü Abidin Dino’yu, yüzüncü doğum yıldönümünde, yüz desenin yer aldığı bir sergi ile Ankara’da anmıştı. İstanbul’lu izleyiciler için Akbaş Koleksiyonu’nu yeniden ziyaret eden Galeri Nev, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle sergiyi yepyeni desenlerle tekrar kuruyor. Galeri Nev aynı zamanda 2013 sergisi sırasında yayımlanan ve bir desen defteri olarak tasarlanan “YÜZYIL” kitabını da sergi vesilesi ile İstanbul’lu kitapseverlerin dikkatine sunuyor.

Sergi kapsamında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde 17 Aralık’ta gerçekleşecek söyleşiye sanat tarihçisi İlhan Alemdar ve “A’dan Z’ye Abidin Dino” kitabının yazarı Zeynep Avcıkonuşmacı olarak katılacak. Akbaş Koleksiyonu’nun oluşma serüvenine tanıklık eden ve Nev sergisinin katalog metnini kaleme alan sanat tarihçisi İlhan Alemdar konuşmasında sergide yer alan eserlerin çoğunluğunu oluşturan ve Yaşar Kemal’in “Deniz Küstü” romanı ile Nazım Hikmet’in “Kuvvayi Milliye Destanı”nın aralarında bulunduğu, Abidin’in yakın dostlarının elinden çıkma edebi başyapıtlar için gerçekleştirdiği illüstrasyonların izini de sürecek.

Bir sanat ve kültür insanını alfabetik sıralama kullanarak Türkiye´de ilk kez ele alan Zeynep Avcı söyleşinin Dino’nun içinde yaşadığı ve sanatını büyük ölçüde dönüştürdüğü Yüzyıl’ı, bu yüzyılın mekanlarını, insanlarını, akımlarını ve kavramlarını dinleyicilerle paylaşacak.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı