ETKİNLİKLER

Sergi | Tuğrul Çalış ‘Soyut’un Gizemi’

Ressam Tuğrul Çalış
‘Soyut’un Gizemi’
4 Ocak 2016 – 14 Ocak 2016
Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi
Halaskargazi Caddesi 168 Şişli/İstanbul

Ressam Tuğrul Çalış’ın sergi ile ilgili basın açıklaması:
1958 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite (İTÜ Kimya Mühendisliği) eğitimlerinden sonra 22 yaşımda Almanya’ ya giderek Berlin’de Endüstri Mühendisliği eğitimi aldım. Berlin Belediyesi’nde çeşitli proje çalışmalarım oldu.
Berlin duvarının yıkıldığı günlerde kızım Sibel dünyaya geldi. Tam da bu 90’lı yıllarda, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde izlediğim çeşitli kültür/sanat etkinliklerinin de etkisi ile soyut yağlıboya resim yapmaya başladım. Hiçbir sanat eğitimim olmadan ve tamamen doğaçlama. İlkokuldan beri hep yazım kötü olmuştur, karnemde uyarmıştır öğretmenlerim. Resim de öyle, portre ya da manzara, vazo hiç becerememişimdir. Ama yağlıboya ve renkler ile bambaşka bir dünya açıldı birden önümde. Bana zevk verdi renkleri uyumlu uyumsuz birbirinin yanına, üstüne sürmek ve figürlerle süslemek. Zamanında temizlenmediği için sertleşmiş fırçanın taze boyanmış zeminde bıraktığı izler çok hoş, kimi zaman o an dinlediğim bir müzik parçasının ritminde fırça tualin üstünde dans ederken. Sonra geçip karşısına resmin seyretmek nasıl devam edeceğimi düşünmek, ya da ertesi sabah hayretle bakmak. Bunu ben mi yaptım dün gece diye. Bence bir resim ne kadar sürede pişeceği belli olmayan ekmek ya da pasta gibi. Yeterince pişmezse henüz olmamış, çok pişince yanmış oluyor. Duracağın zamanı bilmek gerek.
Matisse, Picasso, Dali, Miro, Chagal, Klimt, Van Gogh, Klee en sevdiğim ressamlar. Türk ressamlardan da Bedir Rahmi Eyüboğlu, Osman Hamdi Bey, Nuri İyem, Zeki Faik İzer, Fikret Mualla tablolarını zevkle izlediklerimin başında geliyor.
Berlin’de ilk karma ve kişisel sergilerimin sevincini yaşadım. 1999 yılında Türkiye’ye dönerek Anadolu’nun değişik köşelerinde (Eskişehir, Gebze, Maden-Elazığ, Gümüşhane, Sürmene-Trabzon) çalışırken, özgün ve spontane olarak devam ettim. Kimi zaman aylar, yıllarca bitmeyen, bazen de bir gecede oluşan resimler.
Şimdi bir ağacın meyve dolu dalları gibi hissettiğim resimlerimi sizlerle paylaşma zamanı deyip İstanbulda bir dizi sergiye katıldım. Ekim ayından beri katıldığım 2 karma sergiden sonra Aralık ayı içerisınde 2 Kişisel sergi açılışım oldu. 5 Aralık’ta ”Balat’ta Soyut Bahar” ve 17 Aralık’ta halen devam etmekte olan” Soyut’tan Cem’e” sergilerime 4 Ocak’ta Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde saat 18.00 de açılış kokteylini yapacağım ”Soyut’un Gizemi” adlı sergi ile devam ediyorum.
Balat’ta Soyut Bahar da en gözde tablolarımı sergilerken, Soyut’tan Cem’e de en eski ve en yeni resimlerimi bir araya getirdim.
4 Ocak’ta yapacağım Soyut’un Gizemi Sergisinde ise tüm eserlerimi görmek mümkün olacak. Sergi 14 Ocak’a kadar devam edecek.
Tuğrul Çalış

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı