KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

XII. Uluslararası Hititoloji Kongresi – Yeşer Yelmez yazdı…

Uluslararası Hititoloji Kongresi, dünyada ilk kez 1990 yılında Ord. Prof. Dr. Sedat Alp’in başkanlığında düzenlendi. Bu yıl 30.su düzenlenen kongre, Cumhuriyet’in 100. Yılı kapsamında İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde ve Hitit Üniversitesi işbirliği ile İstanbul Üniversitesi Kongre Merkezi’nde 4 – 9 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleşti.

3 Eylül akşamı İstanbul Üniversitesi Dr. Cemil Bilsel Kongre Salonunda gerçekleşen gala etkinliği kongre başkanı Doç. Dr. Metin Alparslan ve Hititoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Doğan Alparslan’ın konuşmaları ile başlayıp, yazar Ahmet Ümit, Sunay Akın, Gastronomi uzmanı ödüllü şef Ömür Akkor’un konuşmaları ile devam etti.

Edebiyat, sanat ve gastronomi alanlarını Hititlerle ilişkilendirerek, günümüz üzerinden bir bağ ortaya konuldu. Farklı ülkelerden 200’e yakın bilim insanının katılımı ile gerçekleşen kongrede, Hitit kültürü ve tarihini aydınlatacak bilimsel çalışmaların sunulup, tartışmaların yapıldığı beş gün süresince devam eden oturumlar gerçekleşti.

Yapılan kazılardan elde edilen arkeolojik eserler, yazılı belgeler ilk kez bu kongrede bilim dünyasına tanıtıldı.

Kongre kapsamında ressam Fazilet Kendirci’nin ‘’Anatolia Anadolu’’ isimli yapıtının sergisi kongrenin ruhuyla bütünleşti.

M.Ö. 2000-2500 Hatti’lerden, Türkiye Cumhuriyeti’ne 32 medeniyet, 83 etnik kimliğin yer aldığı 2015-2017 yılları arasında tamamlanan esere tuval kumaş üzeri asırlık Anadolu kilimi yerleştirildi. 730 – 400 cm boyutlarında olan eser kongrenin ruhuna yakışarak, dikkatleri üzerine çekti.

Yeşil Kongre teması ile de dikkatleri çeken Uluslararası Hititoloji Kongresi, ‘’Dünyanın Limit Aşımına Karşı Harekete Geç’’ sloganı ile karbon ayak izini en aza indirmek için kongre kapsamında plastik kullanımından kaçınarak çevresel farkındalık sağlandı.

XII. Uluslararası Hititoloji Kongresi; Kamu ve özel sektörden çeşitli kurumların sponsorluğunda (Alman Arkeoloji Enstitüsü, Fransız Arkeoloji Enstitüsü, İstanbul Arkeoloji Enstitüsü) gerçekleşti.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Aşırı Tuzun 6 Önemli Zararı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu