ETKİNLİKLERSERGİ

Serkan Sarıer’in Sergisi Berlin’deki Zwölf Apostel Kilisesi’nde

Pilevneli, Serkan Sarıer’in 4 Kasım – 7 Kasım 2021 tarihleri arasındaki kişisel sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Generation Kanacke “Der Spiegel Nr.31 / 29.07.1973” başlıklı sergi on iki tablodan oluşuyor.
Sergi, Almanya’nın Berlin kentindeki Zwölf Apostel kilisesinde izlenebilir.

İsmini Der Spiegel’in 1973 yılında yayımlanan makalesinden alan sergide Sarıer, Almanya’nın melez kültür ortamında yetişen ikinci ve üçüncü nesil göçmen topluluklar üzerinden kimlik, aidiyet ve etnik köken kavramlarını sorguluyor.

İki karşıt topluluğun bağlantı noktasını temsil eden aykırı bir birey (TCK 2) için kültürel ve kişisel baskı nedir? Hiyerarşi, cinsellik, sadakat, siyaset ve vatanseverlik gibi konularda göçmen ebeveynlerin ve ailelerin anavatanlarına karşı kendi doğduğu ve yetiştiği yere karşı devam eden bir kafa karışıklığını keşfetmek için çeşitli formlar ve çok sayıda sanatsal disiplinler ile çalışıyorum. Almanya’da doğup, büyümüş ve eğitim görmüş olmama rağmen neden hala kendimi Alman olarak tanımlamakta zorlanıyorum.”

Halihazırda var olan bir kültürün içinde bir kültürün yer değiştirmesi ve hem mevcut yapıların hem de toplulukların melez bir kültüre dönüşmesi çalışmalarımı biçimlendiriyor.

Almanya‘da doğup büyüyen Türk göçmen bir ailenin, eşcinsel bir oğlu olarak, bireylerin kültürler arası nasıl gelişebileceğini ve daha önce var olan yapılara nasıl uyduklarını (ya da uymadıklarını) anlamaya çalışmakla ilgileniyorum. Eserlerimde, TCK’nın etnik yapılarının dışında ve içinde var olan kültürel gruplaşmanın hangi kapasitede bozduğunu ve aidiyet duygularına nasıl işlediğini araştırıyorum.

Çalışmamın, iki resmi dilin (soyutlama ve figürasyon) paralel olduğu ve birbirini tamamladığı/bozduğu bir ortamda rahatsız edici bir benzerlik aktarmasını istiyorum. Hem soyutlama hem de figürasyon, karakterlerin farklı yönlerini temsil ediyor.”

KANACKE/KANAKER NE DEMEKTİR?

Serkan Sarıer’in 3537 ve Dover Street Market New York iş birliği ile gerçekleşen Generation Kanacke “Der Spiegel Nr.31 / 29.07.1973” başlıklı sergisi Almanya’nın Berlin kentindeki Zwölf Apostel kilisesinde ziyaret edilebilir.

1- Kanake (Kanacke veya Kanaker), Almanca konuşulan ülkelerde kullanılan aşağılayıcı bir kelimedir. Özellikle Almanya “wop” anlamına gelir. 1960’larda Güney Avrupalı göçmenlere daha belirsiz bir anlamda kullanıldı ve şimdi genellikle Türk veya Orta Doğu kökenli insanlara karşı yalnızca aşağılayıcı anlamda kullanılıyor.

2- Üçüncü kültür çocuğu (TCK) veya üçüncü kültür bireyi (TCI) gelişim yıllarının önemli bir bölümünde ebeveynlerinin (veya çocuğun pasaportunda yazan ve yasal olarak bağlı olduğu ülkenin kültürü) dışında bir kültürde yetiştirilen çocuklar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı