KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

Mine Söğüt’ten Bir Yaşam Öyküsü Denemesi – Yeşer Yelmez yazdı…

Adalet Cimcoz / Bir Yaşam Öyküsü Denemesi

Mine Söğüt’ün kaleme aldığı, Adalet Cimcoz / Bir Yaşam Öyküsü Denemesi, Adalet Cimcoz’un biyografisinden oluşan bir eserdir. Bu kitabı seçmemdeki en büyük etken, yazarın içeriksel olarak Adalet Cimcoz’un özel yaşamı, sanat dünyası içerisindeki rolüve bilinmeyenleri üzerine önemli kesitleri bir araya getirerek okurla buluşturmasıdır.

İlk basımı 2000 yılında yapılmıştır. Son basımı ise 2019 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından gerçekleşmiştir. Kitap biçimsel olarak sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay ve sürükleyicidir. Yazar, Adalet Cimcoz’un çocukluğu, eğitim hayatı, seslendirme sanatı, magazin yazarlığı ve Maya Sanat Galerisi’ne vb. uzanan yolculuğunu kronolojik bir sıra ile düzenlemiştir. Kitapta sanatçının yakın çevresiyle yapılan röportajlara yer verilmiş, onunla geçirdikleri anılarını olumlu ve olumsuz tarafları ile anlatmışlardır. Bu aktarımlar Adalet Cimcoz’u bilinmeyen yönleri ile daha iyi tanımamıza sebep olmaktadır. Eserde kullanılan görseller siyah beyaz orijinal halleri ile basılmıştır ve kitapta yeterli miktarda görsele yer verilerek, bizlere o dönemdeki sanat aktörlerinin yaşamından kesitler sunmaktadır.

Kitabın içeriğinde Adalet Cimcoz’un çeşitli dergilerde ‘’Fitne Fücur’’ ismini kullanarak yazdığı magazin yazılarının bir bölümüne yer verilmiştir. Bu yazılar, Cimcoz’un, magazin dünyasındaki yaşanılanları bazen esprili bazen ise sivri bir dil kullanarak kaleme alındığını bizlere göstermektedir. Yazarın son sözde belirttiği ‘’Eğer yeterince bilgiye ve belgeye ulaşabilseydim Adalet Cimcoz’un gerçek yaşam öyküsünü yazabilmeyi çok isterdim’’ (s. 229) ifadesi kitabı okurken bazı noktalarda kendini hissettirmektedir. Eksik kalan olaylarda taşların yerine oturabilmesi açısından son derece önemli bir tespittir.

Kitap iki yüz otuz yedi sayfa olup, hamur kağıt ve karton kapak kullanılarak basılmıştır. Kapak görselinde Adalet Cimcoz’un bir fotoğrafı kullanılmıştır.

Bu kitabı seçmemdeki en büyük etken Adalet Cimcoz’u daha yakından tanımak ve kurucusu olduğu Maya Sanat Galerisi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmaktı. Mine Söğüt’ün bu eseri, detaylı araştırmaları ve usta kaleminin gücüyle, önemli bir biyografi olarak edebiyat dünyasındaki yerini almıştır.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Mine Söğüt Kimdir?

Mine Söğüt gazeteci ve yazardır. İstanbul üniversitesi edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olup aynı alanda yüksek lisansını tamamlamıştır. Güneş gazetesi, Yeni Yüzyıl gazetesi ve Tempo dergisinde çalışmıştır. Cumhuriyet gazetesinde ‘’Uykusuzluk’’ adını verdiği köşesi bulunmaktadır. Roman, derleme, monografi, biyografi, hikaye alanlarında azdığı çok sayıda eseri bulunmaktadır. Başlıca yapıtları arasında Beş Sevim Apartmanı, Sevgili Doğan Kardeş, Pınar Kür’le Hayat ve Edebiyat, Darbeli Kalemler yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu