ETKİNLİKLERSERGİ

Simbart Projects Çukurcuma’da ‘Duvar, Geçit, Bahçe’

Simbart Projects, Begüm Mütevellioğlu’nun ‘Duvar, Geçit, Bahçe’ isimli kişisel sergisine 12 Ocak – 2 Mart tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergi, mekân tarafından şekillendirilen kimlik kavramı etrafında zihinde bir zamana ait anımsamanın parlama ve sönümleme akışını mekanın katılığında birleştiren ortak varoluş biçiminin izlerini sürer. Duvar mekandaki bir boşlukla oluşturulan kapalı bir imgesel kurgu belirtirken, geçit insanlığın birbiriyle ilişki kurduğu geçirgen bir alanı, bahçe ise arzulanan ancak ulaşılamayan bir manzaranın izlerini barındırır.

‘Duvar, Geçit, Bahçe’ sergisi, sanatçının temas ettiği mekansal olguları beden, hafıza mekanı ve toplumsal mekan üzerinden yorumlayarak anılara dayanan bu referansları görsel bir iletişim biçimine dönüştürmeyi amaçlar.
Bazı mekanlar serbest bırakmaz, boyun eğdirir. Birey, mekanın şiddetinden zaman zaman kaçar, sessizlik ve sükuneti arar ama arzuladığı cennete kavuşamaz, hep araftadır, geri dönüşüne, döneceği mekana zincirlidir. Ancak sessiz ve huzurlu kaçış günlerinde soluduğu o aydınlık, çiçekli hava, yaşamına hafif bir ışıltı katar, ama bu sönük bir ışıltıdır. Sanatçı, mekan ve figürün ilişkisini ele alırken figürü mekan tarafından ikincil konuma düşüren bir yaklaşım izler, figür mekana boyun eğer ve onun tarafından şekillendirilir. Bu sergideki resimlerinde de sanatçı, yine mekan ve figür ilişkisi içinde renge, ışığa, sabah güneşine, yaz mevsimine, yarı gölge haline, kurumsallaşmanın getirdiği mecburiyetlere, insan hayatında eksilttiği sükunete, özgürlüğe ve geçmişe duyulan özleme vurgu yapar.

Begüm Mütevellioğlu, yaşam ve üretim alanlarını resimlerinde yansıtarak, zaman zaman dahil olunan veya fiziksel olarak bulunulmayan ancak aidiyet hissi uyandıran mekanlarda, içselleştirilen düzeni ve kişide yarattığı huzuru resimlerine aktarmayı hedefler. ‘Duvar, Geçit, Bahçe’ sergisi sanatçının izin günlerinde yaptığı seyahatlerden yola çıkarak, zihninde ışıklı köşelere yerleştirdiği anılarını resmettiği eserlerinde bir çiftin geçitlerden ve bahçelerden geçerek çıktığı ama hep yarı gölgede kaldığı bir yolculuğu izler.

Simbart Projects Çukurcuma
Çukurcuma Caddesi, Çukurcuma Apartmanı 40/A
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ekmek Tek Başına Kilo Aldırmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu