RESİMSANATTAN

Su Alara Acerol’un Ejderhaları

Su Alara Acerol’un ilk kişisel sergisi “Hic Sunt Dracones / Burada Ejderhalar Var!” Istanbul Concept Gallery’de açıldı.

Su Alara Acerol’un ilk kişisel sergisi “Hic Sunt Dracones / Burada Ejderhalar Var!”, Attis’in ve dünya mitolojilerinden çıkıp gelmiş pek çok karakterin düzen ve kaos arasındaki, haritanın henüz keşfedilmemiş bölgelerindeki maceralarına davet ediyor.

Su Alara Acerol, resimlerinde kurguladığı kompozisyonların çıkış noktasını ve sergisini şu şekilde anlattı:
“Attis, Ana Tanrıça Kybele’nin çok sevgili kuludur, bazı kaynaklarda rahip diğerlerinde daha genç bir tanrı olarak da tasvir edilir. Kybele’nin Orta Anadolu’daki kültünü yeni diyarlara tanıtmak isteyen Attis, elinde kozalaklarıyla Lidya’ya doğru yola çıkar. Burada, Ana Tanrıça adına yaptığı festival için hiçbir harcamadan kaçınılmaz, insanlar günlerce yemekler, danslar, yani bir festivale ait herşeyi dikkatlice ve tüm özeni göstererek hazırlarlar. Fakat Attis bilmediği diyarlarda bilmediği Tanrıları kızdırmıştır. Yine, kimi kaynaklarda Savaş Tanrısı kimi kaynaklarda Zeus, Attis’e karşı kıskançlığını, hıncını ve kaosu onu öldürecek bir yaban domuzunun içine saklar. Yaban domuzu bir gece, ansızın, festivalin en önemli anında, şarkıların yükseldiği, yemeklerin yendiği, dansın en heyecanlı ritminin ortasında, festivali basar. Attis ve takipçilerini acımadan öldürür. Kaos etrafı sarar, kimileri korkuyla kaçışırken kimileri domuza karşı içlerindeki canavarları ortaya çıkararak ona karşı pozisyon alırlar.”

Sergi, Istanbul Concept Gallery’de 14 Kasım 2020 tarihine kadar görülebilir.

ISTANBUL CONCEPT GALLERY
Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok. No:27/2
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

*Sergiyi ziyaret etmek için 0549 391 91 31 numaralı telefondan randevu alınız.
Maske takmak ve galoş giymek zorunludur.

Su Alara Acerol Kimdir?

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü lisans programını tam burslu okuduktan sonra yüksek lisansını Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi’nde (Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi) yine tam burslu bitirdi. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli arkeolojik kurtarma kazılarında çalıştı. 2015’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’ne giren Su buradan 2019 yılında bölüm ve fakülte birincisi olarak mezun oldu. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri’nde Resim Bölümü Birincilik Ödülü’nü aldı. Çeşitli karma sergilere katılıp yarışmalardan ödül aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu