KÖŞE YAZILARINasuh BektaşTİYATROTİYATRO OYUNLARI

“Personas Kuartet” – Nasuh Bektaş yazdı…

Oyunu iyi bir oyuncu olarak tanıdığım İlknur Güneş  yazıyor ve yönetiyor. Sıra dışı işlere imza atan İlknur Güneş, kalıpları zorlayan, izleyenlerde sorular sorduran, sorgulatan oyunlara imza atıyor. Oyunculukta ki başarışını oyun yazarlığı ve yönetmenlikte de sürdürüyor.

“Personas Kuartet” İlknur Güneş’in yazıp yönettiği ilki “Sesler” oyunu olan üçlemenin ikinci oyunu. Çok güzel sahnelenmiş yüzleşme ve yüzleştirme oyunu. Hepimizin ihtiyacı olan yüzleşmeyi canlı olarak bir etkileşim içinde görüyoruz. Oyun, insanların her gün yaşadıkları ama bir türlü kendimize bile itiraf edemediğimiz duyguları açığa vuruyor. Oyunun etkisi izleyicide hemen karşılık buluyor. Oyun sonunda seyircileri dinlediğimde başından benzer bir olayın geçtiğini arkadaşına anlatıyor, kimi deneyimlerini oyuncu ve yönetmenle paylaşıyordu. İlgile takip edilmesi gereken bir oyuncu yönetmen İlknur Güneş.

Oyunda rol alan oyuncular, sağlam bir performans gerektiren oyunu çok başarılı şekilde oynuyorlar.

Nasuh Bektaş

Oyun Özeti

“İnsanlara karşı sürekli anlayışlı ve uyumlu davranman beni delirtiyor! Gerçekten ne düşündüğünü söyleyecek cesaretin yok!”

“Personas Kuartet” İlknur Güneş’in yazıp yönettiği ilki “Sesler” oyunu olan üçlemenin ikinci oyunudur. Modern dünyada bireylerin kendilerini, hayatı ve düzeni sorgulamaları oyunda kadın bakış açısıyla anlatılmaktadır. Farklı statüden ve farklı bakış açılarına sahip iki kadının tüm kadın ve erkekleri temsil eden sohbeti, çağımız insanın içine sıkışıp kaldığı toplumsal roller, statüler, ekonomik, ahlaki ve psikolojik kavramlar üzerinedir. İki kadın da sahnede sürekli kendilerini ifade etmeye kanıtlamaya ve sadece iyi yönlerini ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bireylerin çağımızda iletişimsizliği, duygularını ifade edememeleri, kendilerini iyileştirme çabaları, yakınlaşma korkuları ve sadece gösterdikleri ya da onlardan beklenen bireyler gibi olmaya çalışmaları anlatılmaktadır. Kadınların yanı başında bulunan idleri ise onların gerçekten ne hissettiklerini, ne düşündüklerini ve gerçek davranışlarını oynamakta ve modern insanın arketiplerini ve personalarını açığa çıkarmaktadır.

“Kıskandırayım mı? Bak o konuda pek iyi değilim! Nasıl kıskandırayım? Mağrur mu olayım yoksa

havalı mı? Yoksa onu küçümseyeyim mi? Zengin ama yapayalnız bir kadın olduğunun altını mı çizeyim yoksa kocası iş adamı olduğu için aldatılmış olabileceğini mi ima edeyim? Ya da dur! Politikadan bahsedip, onun cahilliğini mi vurgulayayım? Cana yakın davranıp yüz göz mü olayım? Manevi olarak doyuma ulaşmış sanatçı edebiyatı mı yapayım? Yoksa aynı statüdeki kadınların dayanışması üzerine mi yoğunlaşayım? Ne dersin?”

Oyunun kadrosu:

Yazan/ Yöneten: İlknur Güneş
Oyuncular: Ayten Bahar, Ebru Kaymakçı, Eylem Abalıoğlu, Zeynep Bartın
Koreografi: Utku Demirkaya
Hareket Tasarımı: İlknur Güneş
Kostüm Tasarımı: Yusuf Unay
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Müzik Düzenleme: Ertan Özkan
Fotograf: Sidar İnan Erçelik
Afiş Tasarımı: İrem Çağla Yıldırım
Asistanlar: Seher Özkan, Cemre Er

Gelecek Program:

05.01.2020 Pazar / 19:00
Tiyatro Teras / İstanbul

12.01.2020 Pazar / 19:00
Tiyatro Teras / İstanbul

14.01.2020 Salı / 20:30
Koma Sahnesi / İstanbul

03.02.2020 Pazartesi / 20:30
Nazım Hikmet Kültürevi / Bursa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu