ETKİNLİKLERSERGİ

Sus Barbatus Üçlemesi Sergi Oluyor

Yazar Faruk Duman’ın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Sus Barbatus! üçlemesinden ilhamla hazırlanan “Sus Barbatus!” sergisi, 15 Ocak – 27 Şubat 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada Akademi’de izleyiciyle buluşuyor.

Yazar Faruk Duman’ın 2018-2021 yılları arasında yayımlanan nehir romanı Sus Barbatus sergi oluyor. “Sus Barbatus!” sergisi, 15 Ocak – 27 Şubat 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada Akademi’de izleyiciyle buluşacak.

Yapı Kredi Sergileri kapsamında hazırlanan “Sus Barbatus!” sergisi üç bölümden oluşuyor.

Sus Barbatus

Serginin birinci bölümünde, özellikle görsel doğa betimlemeleriyle öne çıkan romanın el yazmalarından bir seçki var. Serginin ikinci bölümünde ise romanın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni baskılarını resimleyen Selin Saygılı’nın, romanın akıcı metnine koşut ilerleyen hızlı ve dinamik çizimlerinin fine art baskıları yer alıyor. Serginin üçüncü ve son bölümünde ise Faruk Duman’ın desenleri ve Yapı Kredi Yayınları’nın kitap için hazırladığı video çalışmaları yer alıyor.

Faruk Duman’ın kitabın yazım sürecinde önce defter kenarlarında, ardından çizim defterlerinde sürdürdüğü desen çalışmaları, daha sonra karton üzerine pastel çalışmalarla devam etmişti. Yazarın çizimleri bu sergiyle birlikte ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Sus Barbatus!, doğanın tahrip edilmediği, ütopyaların diriliğini koruduğu, emeğin ve adaletin saygınlığını yitirmediği, masumiyetin egemen olduğu zamanların romanı. Üçlemenin ilk kitabı, çetin kış koşullarında geçen ürkünç olaylarla ilerliyordu. 2018’de yayımlanan roman, aynı yıl Orhan Kemal Roman Armağanı ile Cevdet Kudret Roman Ödülü’nü almıştı. Üçlemenin kısa süre önce yayımlanan ikinci kitabı Sus Barbatus! 2’de ise bahar mevsimi bütün görkemiyle gözler önüne seriliyor. Arka planı oluşturan siyasal olaylar iyice belirginleşerek hız kazanıyor. Son kitapta mevsim yaza dönüyor ve üçleme 12 Eylül darbesiyle sona eriyor.

“Doğanın tahrip edilmediği, ütopyaların geçerli olduğu, emeğin ve adaletin saygınlığını yitirmediği, masumiyetin egemen olduğu zamanlar…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu