ETKİNLİKLERSANATTANSERGİ

TEM Sanat’ta Yüksel Arslan Ve Gülden Artun Sergileri

Tem Sanat Galerisi 4 Mayıs – 17 Haziran 2017 tarihleri arasında geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz sanatçı Yüksel Arslan’ın ve Almanya’da yaşayan sanatçı Gülden Artun’un eserlerinden oluşan iki önemli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde ebediyete kavuşmuş olan büyük usta Yüksel Arslan’ın anısına Besi Cecan koleksiyonunda yer alan Arslan’ın çeşitli dönemlerine ait resimler galerinin alt salonunda sergileniyor. Galeri bu sergi kapsamında sergilenen yirmi yedi resmi kapsayan bir de katalog hazırladı. Ayrıca, otuz sene evvel, 1988 senesinde Tem Sanat’ta açılan sergisi için sanatçının el yazısıyla yazdığı hayat hikayesi de bu katalog arasında tekrar gün yüzüne çıkıyor.

Galerinin ve koleksiyonun sahibi Besi Cecan sergiyi anlatırken ‘Acı haberi aldığımda çok üzüldüm. Düşüncelerim o günlere, 1988’de daha iki senelik bir galericiyken, Arslan’ın Paris’te ‘Autoarturs’ dizisini sergilediği Jean Briance Galerisi’ndeki sergisine gitti. Orada o an sanatçıyı tanımaya, resimlerini almaya ve de galerimde sergisini yapmaya karar vermiştim. Olumlu, sevecen bir ortamda geçen görüşmemiz sonunda çok ciddi bir teklifle karşı karşıya kaldım. Eğer Türkiye’de sergilemek istiyorsam tüm resimleri satın alacaktım. Ve öyle de oldu. 6 Aralık 1988 günü sergimizi açtık. Audio-Visual gösteri filan, sergi layık olduğu ilgiyi fazlasıyla gördü. Ben sergi öncesi kendime ayırdığım resimleri satmadım. Hayatım boyunca da satmayacağım. Ama şimdi onlarla bir sergi yaparak sizlerle paylaşıyorum. Ayrıca o sergi için ustamızın kendi eliyle kaleme aldığı hayat hikayesini de sanat tarihine bir not düşülür düşüncesiyle kataloğa ekliyorum. Kaybımız büyük.’ şeklinde üzüntülerini dile getirdi.

TEM Sanat Galerisi’nde aynı tarihlerde üst salonda ise Gülden Artun’un Almanya’dan getirdiği yeni resimleri sergilenecek. Artun’un kendi diline adapte ettiği belirgin bir nesnelliğin, doğanın, rengin, düşüncenin kısaca yaşamın doğurganlık ve zenginliğinin hakim olduğu her resmi ayrı bir öykü niteliğini taşıyor. İnsanın doğası, uyumu ve zıtlıkları, yaşamın kıvrımları, renklerin müzikalitesi, ortaya çıkan tınılar, düşünsel, düşsel boyutlar ve bunların birbirlerine kucak açması sanatçının resimlerinin özünü ve tarzını ortaya koyuyor.

İki değerli sanatçının aynı tarihlerde gerçekleşen sergilerini TEM Sanat Galerisi‘nde 17 Haziran 2017 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

TEM Sanat Galerisi
Vali Konağı Cad. Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. 14/2
Nişantaşı – İstanbul

Çocuklara Deprem Nasıl Anlatılmalıdır?

Başa dön tuşu