ETKİNLİKLER

Tonguç Öğretmen ”Uzun İnce Bir Yol” Eğitim Atölyeleri

Sabahattin Ali Kültür Merkezi’nin düzenlediği ”Uzun İnce Bir Yol” atölyeleri kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmek, kitap okumaya istekli olmak, okuduğunu anlamak, okuduğu metne eleştirel gözle bakmak gibi kazanımlar hedeflenerek yapılandırıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre,

* Ülke genelinde ve ülke ortalamasında, günde 6 saat televizyon izleyen, 3 saat internete giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor.

* Kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada yer alıyor.

* En fazla kitap okuyan ülkelerin başında yüzde 21 oranıyla İngiltere ve Fransa var.

Bunu Japonya yüzde 14, Amerika yüzde 12 ve İspanya yüzde 9 ile izliyor. Türkiye, yüzde 0.1

(Binde bir) okuma oranıyla son sıralarda yer alıyor.

* Okuma alışkanlığında dünyada 86. sıradayız.

*Japonya yılda ortalama 25, İsviçre 10, Fransa 7 kitap okurken Türkiye, 10 yılda bir kitap okuyor. Bu da gösteriyor ki ülkelerin gelişmişlik seviyeleriyle kitap okuma ortalamaları paralellik gösteriyor.

Sabahattin Ali Kültür Merkezi bu girişimi kitap okuma alışkanlıklarının gelişmesine katkı sağlamak amacı ile alan öğretmenleri, yaratıcı drama liderleri, çocuklarının kitap okuma alışkanlığını geliştirmek isteyen veliler ve konuyla ilgili yetişkinler için hazırlandı.

Yaratıcı, eleştirel ve eğitsel okuma yöntemlerinin yaratıcı drama ile yapılandırıldığı atölyeler Sunay Akın’ın ‘‘Bir Çift Ayakkabı” ve ”Geyikli Park” kitapları ile başlayacak.

Her hafta Perşembe günü 19.00-21.30 saatleri arasında yürütülecek.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı