SANATTAN

Türk Sanatçılardan “George Floyd”a Selam

ABD’de, polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd’un hayatını kaybettiği Minnesota eyaletinde çıkan olaylarda, protestocular Minneapolis 3. Bölge Polis Müdürlüğü binasını ateşe verdi.
Türk sanatçılar Ayşe Kapusuz ve Barış Mengütay, binadan yükselen ateşlere sanatsal dokunuşlar yaparak “George Floyd”u selamladılar.

46 yaşındaki George Floyd, polis tarafından dakikalarca boğazına basılması sonucu hayatını kaybetmişti. Kendisini yere yatıran beyaz bir polis memurunun ensesine dizini bastırması üzerine nefes alamadığını sergileyen video kayıtları büyük infial yarattı.

ABD’nin Minnesota eyaletinde, çıkan olaylar her geçen saat büyüdü ve Minneapolis’te, polisin kullandığı bina ateşe verildi. Binadan yükselen ateşler, protestoların etkisini gösteren bir sembole dönüştü. Türk sanatçılardan Barış Mengütay binadan yükselen ateşe George Floyd’un silüetini, Ayşe Kapusuz da “Öfkeli siyahi insanlar, beyazlar, ne yapacağını bilemeyen dehşetle olayı izleyen beyaz yakalılar ve ırkçı olmayan beyaz insanlar. Ne çok kategori yapmış insanoğlu, halbuki insan diye güzel bir kelime var.’’ diye tanımladığı ve ayaklanan halkı temsil eden silüetleri ekledi.

İşte o çalışmalar:

Barış Mengütay
Barış Mengütay
Ayşe Kapusuz
Ayşe Kapusuz

Polis binasının yandığı an:

Etiketler

Bir Yorum

  1. Sanatçı Barış Mengütay ve Ayşe Kapusuz u insanlık adına ses getirmek için yapmış oldukları dokunuşları ile ortaya çıkardıkları eserleri için kutluyorum. Çok etkilendim. İz bırakan güzel bir eser olmuş gerçekten.Tebrikler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı