ETKİNLİKLER

Türkiye Tiyatro Vakfı Haziran Etkinlikleri

Türkiye Tiyatro Vakfı (TTV), haziran ayında gerçekleştireceği son iki çevrimiçi etkinlikle üçüncü sezonunu kapatmaya hazırlanıyor.

Seçtiği sıradışı konularla, çok yönlü tartışmalara olanak sağlayan vakıf, son olarak “Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları” kapsamında “Lisansüstü Öğrencileri Anlatıyor: Tanzimat’tan 1950’ye Tiyatromuzda Kadın” ve “Akademik Bir Disiplin Olarak “Tiyatro Tarihi ve Tarih Yazıcılığı”: Tanımlar, Tartışmalar, Yeni yaklaşımlar” konularını ele alacak. Etkinlikler, 1 Haziran ve 15 Haziran tarihlerinde Çarşamba günü, saat 19.00’da gerçekleşecek.

Prof. Dr. Kerem Karaboğa öncülüğünde İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından gerçekleştirilecek ilk oturumda, tiyatroda kadının yeri ve emeği irdelenecek. İkinci oturum, akademisyen Nilgün Firidinoğlu’nun araştırmalarından yola çıkarak tiyatronun “suya yazılan yazıdan” tarihe kalan yazıya dönüşmesi sürecindeki yöntemleri tartışmaya açacak. Kayıt yaptırmak ve ayrıntılı bilgi almak için vakfın web-sitesi (http://www.turkiyetiyatrovakfi.org/) ziyaret edilebilir. Sezon için planlanan çevrimiçi etkinliklerini tamamlayan vakıf, diğer çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

TİYATROMUZDA TARİH KONUŞMALARI

KONUŞMACILAR: İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Lisansüstü Öğrencileri
TARİH: 1 Haziran 2022 Çarşamba 19.00
BAŞLIK: Lisansüstü Öğrencileri Anlatıyor: Tanzimat’tan 1950’ye Tiyatromuzda Kadın

İÇERİK: İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü yüksek lisans ve doktora öğrencileri, Prof. Dr. Kerem Karaboğa’nın yürütücülüğünde yıl boyunca yaptıkları çalışmanın sonuçlarını izleyiciyle paylaşacaklar. Tiyatro tarihimize bir de kadın penceresinden bakan araştırmada yazarlıktan suflörlüğe, oyunculuktan yönetmenliğe, dramaturgluktan kostüm tasarımcılığına, koreograflıktan dekoratörlüğe tiyatro sanatının hemen her alanında emek vermiş kadınların yaptıkları belgelerle anlatılacak, çıkarılan ilginç sonuçlar tartışılacak.

TİYATROMUZDA TARİH KONUŞMALARI

KONUŞMACI: Nilgün Firidinoğlu
TARİH: 15 Haziran 2022 Çarşamba 19.00
BAŞLIK: Akademik Bir Disiplin Olarak “Tiyatro Tarihi ve Tarih Yazıcılığı”: Tanımlar, Tartışmalar, Yeni Yaklaşımlar

İÇERİK: Yalnızca geçmişteki her türlü tiyatro pratiği üzerine yazarken değil, çağdaş gösterileri, tiyatro ile ilgili olayları dile getirirken de anlatımımızı birtakım “seçimlerle” inşa ederiz. Dolayısıyla tiyatro tarih yazıcılığı üzerine akademik çalışmalar sadece geçmişin aktarımı için değil, şimdinin arşivlenmesi ve tarihinin yazılma sürecinde de bu seçimleri belirleyen/değerlendiren farklı metotlar sunması bakımından bilimsel anlamda oldukça kışkırtıcı bir alan olarak karşımıza çıkmakta. Nilgün Firidinoğlu, tiyatro tarih yazımının akademik bir disiplin olarak ortaya çıkışını, tiyatronun/performansın kendi dinamikleri/farklılıkları bağlamında tiyatro tarih yazıcılığının nasıl biçimlendiğini anlatırken ülkemizde ve dünyada bu alanda yapılan güncel bilimsel araştırmaları değerlendirilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı