RESİMSANATTAN

TÜYAP SANAT FUARINDA ATATÜRK’E SANSÜR İDDİALARINA UPSD’DEN AÇIKLAMA…

Ankara Valör Sanat Galerisi’nin 27. İstanbul Sanat Fuarında Atatürk portreleri sergileme isteği neticesinde ARTİST/İstanbul Sanat Fuarı ile anlaşmazlık yaşaması ve ‘Atatürk’e sansür mü uygulanıyor?’ iddiaları üzerine UPSD(Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği)’den bir açıklama yapıldı.

İşte o açıklama:

Ankara’da Valör Sanat Galerisi’nin ARTİST/İstanbul Sanat Fuarı ile olan anlaşmazlığı, Türk sanat ortamında çeşitli şüphelere ve rahatsızlıklara yol açmış, bir dizi tartışmaya neden olmuştur. İyi niyetinden şüphe etmediğimiz Valör Sanat Galerisi’nin fuarda nispeten küçük ölçülerde çeşitli fotoğraflardan yapılmış Atatürk portreleri sergilemek istemesi, yine iyi niyetinden şüphe etmediğimiz ARTİST/İstanbul Sanat Fuarı yönetim katında farklı sorulara ve rahatsızlıklara neden olmuştur. Sanat ortamının yorumlarını ve her iki tarafın görüşlerini yakından dinleyen ve ele alan UPSD olarak, bu hassas konuda Türk kamuoyuna şu görüşümüzü belirtmek isteriz:

Atatürk’ün ve onun en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü’nün her gün akıl alamaz ve yakışıksız şekillerde itham ve saldırılara maruz kaldığı Türkiye’de, sanat ve edebiyat ortamının ülkemizin aydınlanma devrimini taşımış kurucu önderlerine karşı herhangi bir olumsuz tavır yansıtması tabii ki düşünülemez. Bu doğrulta da her şeyden önce bu iki kurum arasındaki tartışmaya rağmen, her ikisinin de esasında farklı açılardan Atatürk’e sahip çıkmak isteyen ve savunduğu görüş ile bunu en iyi şekilde yapacağına inanan bir yapıda olduklarını görüyoruz.

Vuku bulan anlaşmazlık ve yanlış anlamalar yüzünden, taraflardan birinin Atatürk resimlerini ticarete dökme hırsına kapıldığı, diğerinin de Atatürk imgesine bir sansür getirme arzusu taşıdığı kesinlikle düşünülmemelidir. Sorun, her iki tarafın aralarında farklı bir değerlendirme ve bakış açısı taşıyor olmalarından ibarettir.

İçinden geçtiğimiz bu hassas dönemde, Cumhuriyet düşmanlarınca her tarafa çekilebilecek provokatif ve çelişki yansıtabilecek açıklamalardan -özellikle entellektüel ortamın- uzak durması tartışılmaz şeklide en dikkat etmemiz gereken husustur. Gerek Valör Sanat Galerisi, gerek ARTİST/İstanbul Sanat Fuarı, gerek UPSD, gerek her disiplinden tüm sanat kurumlarımız için Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ve hassas simgeleri, tartışılmaz değerleridir ve hiçbir şekilde iki kurum arasındaki sade görüş ayrılıklarından yola çıkılarak bu önderler tartışma konusu yapılamaz. Dolayısıyla bu konuya olağanüstü bir dikkatle yaklaşmak, gereksiz gerilim yüklü tartışma ihtimalinin bile önüne geçmek gereklidir. Şunu unutmayalım ki, bu ve buna benzer her tartışmadan, yalnız Cumhuriyet ve Atatürk düşmanları fayda sağlamaktadır.

Bu verilerin ışığında, adı geçen her iki kurumu ve bu konu hakkında yorum yapan her aydını, bu tartışmayı Türk halkını rahatsız edecek bir uzun polemiğe taşımaktan imtina etmeye ve önümüzdeki dönemlerde de ilişkilerini yanlış anlaşılmalara mahal vermeyecek şekilde sükûnetle ele almaya davet ediyoruz.

Saygıyla kamuoyuna duyurulur.

Bedri Baykam

UNESCO Resmi Partneri -IAA/AIAP

Dünya Başkanı

IAA/AIAP Türkiye Ulusal Komitesi

UPSD Başkanı

UPSD Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Fazilet Kendirci

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Denizhan Özer

Nebahat Karyağdı 

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı