ETKİNLİKLER

Versus Art Project Sergi – Krassimir Terziev ‘Future Unforgettable ‘

Versus Art Project, 7 Mart – 13 Nisan 2019 tarihleri arasında Fırat Arapoğlu küratörlüğünde gerçekleştireceği Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Future Unforgettable ile Bulgar sanatçı Krassimir Terziev’i ağırlıyor.

Sanat, teknoloji ve medya arasındaki etkileşimin aktarılmasında çok farklı ifade olasılıklarına başvurulan günümüz ‘imajlar çağında’ Future Unforgettable sergisi görsel kayıtlar, işitsel kurgular ve sinematik dili, yeni anlatım teknikleriyle buluşturuyor. Krassimir Terziev insanın Ay’a ilk ayak bastığı günden içinde bulunduğumuz ‘Mars’a Seyahat’ dönemine kadar geçen yaklaşık yarım yüzyıllık bir süreyi kendi lensleri üzerinden izleyiciyle paylaşırken, şu soruları gündeme getiriyor:
‘Sahiden, biz bu dönemi geride bıraktık mı?’,
‘Uzay, içini Dünya’nın çöpleri ve insanın geleceğe dair hayalleri ile doldurabileceği kadar uzak mı, yoksa
elimizdeki mobil gereçlerle her gün erişebileceğimiz, Mars’ın yüzeyinden binlerce görsel ve işitsel veri
toplayabileceğimiz kadar yakın mı?’
ve
‘Gün-gece, geçmiş ve geleceğin olmadığı bir senaryoda otoriteryen tutumlar, klişeleşmiş toplumsal yapılar,
insanlık, ulus ve kültür gibi kavramlara yer var mı?’

Üretimlerinde kendini oldukça derin bir araştırma sürecine adayan sanatçı Krassimir Terziev, Future Unforgettable sergisinde, medenileştirilmiş bir ‘uzay’ yaratma çabasının çelişkilerini görünür kılmanın peşindedir ve uzayın medenileştirilme çabası, 2008 yılından bu yana sanatçı için hem sanatsal bir strateji hem de bir araştırma konusu olmuştur. Kozmik atıklar, teknolojik unsurlar, astronot üniformaları ve ikonları, sanatçının insan ve makine arasındaki felsefi çatışmayı konu edinen çalışmalarında devamlı olarak kullandığı ana motifler haline gelmiştir.

Bulgaristan’da 1990’lı yıllarda klasik medyadan dijitale geçen ilk sanatçılardan olan Krassimir Terziev, bu platformu hem aygıtı hem konusu hem de sonucunda üretmek istediği eserin kendisi olarak kullanmaktadır. Video/film, fotoğraf, resim/desen gibi teknik ve ifade araçlarını bir arada kullanarak zaman ve mekân arasındaki ilişkiyi şeffaflaştırıp, yeni bir geçici-hakikat üretmektedir. Sanatçı, ‘görülmeyen’ ancak ‘hayal edilebilen’ bir paradigmayla insanlığın dünya-dışı gezegenlere yerleşme ütopyası üzerinden izleyici bir tür zaman yolculuğuna davet ediyor. Bu konuya dair Svetlana Kuyumdzhieva şu tespitte bulunuyor:
”Aslında, Krassimir Terziev’in sanata yaklaşımını bir yolculuk olarak kabul edersek, bu sürecin kendi hızıyla ilerlediğini görürüz. Yolculuğun her anında, geleceğe ait tükenen veya önceden tükenmiş olasılıklar ile ilgili  sorular sorulmaktadır. Bu, Kubrick’in diline göre insanüstü özelliklerin olmadığı ve monitörlerin kapatılmasıyla bitmeyen, ancak daima sanatçının özüne geri dönmesi ile sonlanan bir yolculuktur. Sanatçıyı şimdiki ana ve bir zamanlar gelecek olan geçmişe geri götürür.”

Daha önce Türkiye’de; Salt, Antrepo İstanbul, Bilsart, 3. Mardin Bienali, 6. Çanakkale Bienali, Gaia Gallery, Evin Sanat Galerisi gibi farklı sanat kurumu, galeri ve bienallerde eserlerine yer verilen sanatçı; Londra TATE Modern, Antwerp Museum of Contemporary Art (MuHKA), Budapeşte Kunsthalle Mucsarnok, Berlin Akademie der Kunste, Sofya Institute of Contemporary Art, The National Gallery, Amsterdam Stedelijk Museum ve Ljubljana Moderna Galerija’nın da sergilere katılmıştır.

Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Krassimir Terziev’in eserleri Paris Centre Pompidou, Arteast 2000+, Moderna Galerija Ljubljana, Sofia City Art Gallery ve Kunstsammlung Hypovereinsbank’ın özel koleksiyonlarında yer almaktadır.

Açılış: 7 Mart 2019 Saat: 18.00

Versus Art Project 
Gazeteci Erol Dernek Sokak No.11 Hanif Han
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu