SANATTAN

Vişegrad-Türk Kültür Festivali Açıldı!

Bu yıl üçüncüsü Vişegrad Başkonsolosluğu katkılarıyla düzenlenen ”Vişegrad-Türk Kültür Festivali”, 42 Maslak Gama Art Gallery’de muhteşem bir sahne performansı ile sanatsaverlerin izlenimine açıldı.

Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovakya (Vişegrad Dörtlüsü, V4) ve Türk dernekleri tarafından koordine edilen festivalin Gama Art Gallery açılışında, Brno Teknoloji Üniversitesi, beden tasarım stüdyosu beden topluluğu performans ekibi, Petra Daneková, Lukáš Essender, Tereza Froncová, Lenka Klodová, Karolína Kohoutková, Vendula Kolářová, Kača Olivová, Bára Smékalová, Adéla Venturová, Sára Wollasch tarafından sahnelenen performans yoğun ilgi gördü.

Dört ülkeden dört sanatçı kolektifini Türkiye’de ağırlayan etkinlikte Sczezin (PL), Brno (CZ), Bratislava (SK) ve Budapeşte (HU) beden, ruh ve isyan temasına meydan okuyor.

Genç görsel sanatçıların sanatsal stratejileri, Macar sanatçı János Szirtes’in aksiyon sanatıyla karşı karşıya geliyor. Böylece, beden sanatı üzerinde zamansal bir sınır çemberi çizen genç nesil sanatçılar, beden üzerine yeni akışkan perspektifler geliştiriyorlar. Serginin küratörlüğünü Martin Maryška ve Lenka Klodová yaptı.

Višegrad, Bosna-Hersek’te yer alan özerk yönetim Sırp Cumhuriyeti’ndeki bir kasabadır. Drina Irmağı ve Drina Köprüsü’nün üzerindedir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı