ETKİNLİKLERSERGİ

Volkan Kızıltunç, ‘Bakış / The Look’ İle Hayfa Sanat Müzesi’nde

Volkan Kızıltunç kişisel sergisi “Bakış / The Look “ ile Hayfa Sanat Müzesi’nde.

Durağan ve hareketli görüntü arasında fotoğraf ve video işleri üreten bir sanatçı olan Volkan Kızıltunç’un 2019 yılında Tel Aviv’de Indie Gallery’de sergilenen “Göz kamaştırmayan” isimli video eseri 2020 yılında Kudüs’te yer alan The Israel Museum’un daimi koleksiyonuna dahil edildi. Sanatçı bu yıl da Hayfa Sanat Müzesi’nde Dr. Kobi Be-Meir küratörlüğünde August Sander ile ortak sergisi “The Look / Bakış ”sergisine katılıyor. Kızıltunç’un tek kanallı “Göz Kamaştırmayan” video eseri ile 3 kanallı “Bakış” video eserinin yanında yeni kitabı Sonder’in de sergilendiği “Bakış“ sergisi 15 Haziran’a kadar Hayfa Sanat Müzesi’nde görülebilir.

10 Şubat 2022’de Hayfa Sanat Müzesi’nde açılan kış-ilkbahar sezonu sergileriyle müze, Hayfa limanından Türkiye, Arnavutluk ve İtalya’ya doğru yola çıkarken Akdeniz’deki (Mare nostrum) kültürel bağlantıları araştırıyor. Bu sergiler sezonu, dikkatimizi yanımızda yaşayan insanlara ve başkalarına dair algımıza yöneltiyor. Üç ana sergi, sosyal portreleri keşfediyor: bireylerin görsel temsilleri olmanın ötesinde sosyal, ekonomik ve politik durumu temsil eden insan imgeleri. Sergiler, birey ve kolektif arasındaki ilişkiyi ve insanın çevresini nasıl tanımladığını inceliyor. Adrian Paci’nin “Still Voices / Durgun Sesler”, Anna Lukashevsky’nin “Types / Tipler” ve Volkan Kızıltunç & August Sander’in “The Look / Bakış” sergilerilerinin ortak noktası sosyal portre kavramı etrafında dönüyor olmaları.

Volkan Kızıltunç & August Sander: The Look / Bakış

Portre fotoğraflarını merkeze alan sergi, aralarında yüz yıl fark olan iki sanatçıyı bir araya getiriyor: Volkan Kızıltunç ve August Sander. 1920’lerde Alman fotoğrafçı August Sander 20. Yüzyıl İnsanları (Menschen des 20. Jahrhunderts) başlıklı destansı projesi üzerinde çalışmaya başladı. Sander yaklaşık kırk yıl boyunca yüzlerce Alman’ı gündelik yaşam alanlarında, işte veya evde fotoğrafladı ve tüm fotoğraflar bir araya geldiğinde bir Almanya portresi oluşturuyorlardı.

İstanbul’da çalışan sanatçı Volkan Kızıltunç, video kompozisyonlarının yapısı için Sander’dan ilham alarak günümüz Türkiye’sinin kentsel gerçekliğine ışık tutan etkileyici video çalışmaları yaratmaktadır. Bu iki sanatçının her biri, benzer görsel araçlar kullanarak ve figürleri kendi doğal ortamlarının arka planı önünde betimleyerek, toplumsal ve sınıfsal meselelerin yanı sıra özel ve kamusal arasındaki karşılaşmayı da tartışmaktadır.

“The Look” sergisinde August Sander’in 1920’lerden kalma yedi nadir baskısının yanında Volkan Kızıltunç’un iki video yerleştirmesi sergilenmektedir. Ayrıca Kızıltunç’un Hayfa Sanat Müzesi’nin isteği üzerine oluşturduğu yeni sanatçı kitabı Sonder de sergi kapsamında ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Küratör: Dr. Kobi Ben-Meir, Hayfa Sanat Müzesi Baş Küratörü
Tasarımcı: Ariel Armoni

Açılış: 10 Şubat 2022, Perşembe, 19.30
Cuma ve Cumartesi günleri giriş ücretsizdir 11-12.02.2022
Kapanış: 25 Haziran 2022

Sonder kitabı Hayfa Sanat Müzesi İsrail’de 10 şubat 25 haziran tarhleri arasında gerçekleşen “Volkan Kızıltunç & Volkan Kızıltunç -The Look” sergisi dolayısıyla SAHA derneği tarafından desteklenmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı