ETKİNLİKLERSERGİ

Yapı Kredi bomontiada Karma Sergi – ‘Tutunmak’

Yapı Kredi bomontiada, on üç sanatçının farklı dönemlerinden eserlerinin yer aldığı “Tutunmak” isimli karma sergiye 8 Nisan – 8 Mayıs 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sanatçılara galeri sisteminden farklı bir destek yapısı oluşturmak amacıyla 2017 yılında kurulan BüroSarıgedik işbirliği ile düzenlenen sergi, geçtiğimiz bir sene boyunca ve halen devam eden pandemi sürecinin tüm duygusal ve fiziksel zorluklarına rağmen çalışmaya, üretmeye devam eden sanatçıdan ilham alarak kurgulandı.

Yapı Kredi bomontiada
Gülsün Karamustafa, Vaadedilmiş Resimler

Sergide tutunmak kavramı etrafında yan yana gelen Murat Akagündüz, Meriç Algün, Vahap Avşar, Asnax, Ergin Çavuşoğlu, Nejad Devrim, Selma Gürbüz, Gülsün Karamustafa, Gülşah Mursaloğlu, Michael Rakowitz, Ekin Saçlıoğlu, Güneş Savaş ve Viron Erol Vertin eserleri, sanatçıların dış dünya ile kurduğu teması, kendileriyle kurdukları temasla kesiştiriyor. Sanatçıların dünya algısı ve bedensel varlıkları, adeta önlenemez bir nefes alma isteği gibi yapıta dönüşürken, sanat yapma eyleminin kendisi bir tutku olarak izleyicinin tam karşısında duruyor. Sergide yer alan eski ve yeni tarihli işler; bireysel hafızadan kolektif hafızaya temasın gücünü ve tutunmanın hafızasını farklı üretim biçimleriyle gösteriyor. Tutunmak kavramı bu sergide mekân-zamansal bir yapıda sanatçının hayatla sanatı kesiştirdiği bir ısrar alanı olarak söze ve biçime dönüşüyor.

Versus Art Project Karma Sergi – ‘Fluid Dynamics’

Selma Gürbüz, İskeletler, Karıncalar ve Mahluklar

Sanat ortamının güncel koşullarında sanatçılara ve sanatseverlere alan açmak amacıyla bir araya gelen Yapı Kredi bomontiada ile BüroSarıgedik işbirliği yıl boyunca bir dizi sergiye ev sahipliği yapacak. Bu işbirliğinin ilk iki sergisinden biri olan Tutunmak” karma sergisi, 8 Nisan’dan itibaren bir ay boyunca Salı’dan Cumaya 12:00-18:00 saatleri arasında Yapı Kredi bomontiada Galeride ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 Yapı Kredi bomontiada
 Merkez Mah, Silahşör Cad, Birahane Sok.
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası No:1
Şişli – İstanbul

Ana Görsel: Ergin Çavuşoğlu

Nejad Devrim
Murat Akagündüz, Sivri Ada
ASNAX, Mineral Mantar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu