KONSER & MÜZİK FESTİVALİ

“Yunus Emre” yeniden Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde

2021 yılı, Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması nedeniyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmış, 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile de Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti. 

Samsun Devlet Opera ve Balesi, ünlü Türk şairi Yunus Emre’yi, şiirlerindeki insan ve doğa sevgisini, barış ve hoşgörü kavramlarına olan derin yaklaşımını dünya sahnelerinde anlatmak adına bale sanatçısı ve başkoreograf Görkem Cengiz tarafından hayata geçirilen “Yunus Emre” balesinin dünya prömiyerini 11 Aralık 2021 tarihinde yapmıştı. Seyirci tarafından beğeniyle karşılanan eser 3 Şubat 2022 tarihinde tekrar seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’yi dünya sahnelerine taşıyan 2 perdelik “Yunus Emre” bale eserinin librettosu ve rejisi Görkem Cengiz’e ait. Eserin koreografları ise M. Kürşat Kılıç, Zeynep Bengier ve Görkem Cengiz.

Türk Sanat Müziği’nden ve sanatçı Erhan Yılmaz’ın eserlerinden özel olarak seçilen müzikler “Yunus Emre” balesi için Mehmet Yetimoğlu ve Görkem Cengiz tarafından düzenlendi. 

Dekor ve kostüm tasarımı Gülnur Çağlayan Tuluk tarafından yapılan eserin sahne ışıklarını Erdem Kuzaytepe yaptı. Video projeksiyonu Murat Turgut tarafından yapılan eserin reji asistanı Burak Ölmez, koreografi asistanı ise Orkun Baydoğan. Eserin kondüviti Çağatay Taylak.

Bale, Opera, Tiyatro ve Klasik Türk Müziği Sanatçıları “Yunus Emre”de buluştu.

Samsun Devlet Opera ve Balesi koro sanatçılarının ve Trabzon Devlet Tiyatrosu sanatçılarının katılımıyla sahnelenen eserde Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu orkestra sanatçıları yer aldı. 

3 Şubat 2022 Perşembe akşamı küresel salgın kuralları gözetilerek sahnelenecek olan ve tekrarı 26 ve 28 Şubat tarihlerinde sahnelenmesi planlanan Yunus Emre balesinin biletleri, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

Biletler: biletinial.com    /     www.operabale.gov.tr  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu