ETKİNLİKLERSERGİ

‘Yüzeyin Ötesinde: Su’ KTSM’de

Kale Grubu tarafından başlatılan ‘İyi Bak Dünyana’ hareketi kapsamında dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağını her fırsatta vurgulayan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), sürdürülebilirliği eserlerinde merkeze koyan sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Görünenin ötesindeki kaynakları keşfe çıkan sanatçı Silvia Benerin Türkiye’de ilk kişisel sergisi olan Yüzeyin Ötesinde: Su” 17 Mayıs tarihinde KTSMde kapılarını açtı.

Dünyamızın içinde bulunduğu sorunlardan çıkış için yaratıcı endüstrilerin yol gösterici olabileceğine inanan ve bu doğrultuda sürdürülebilir yaşam odaklı üretimlere kapılarını açan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), özgün bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Silvia Bener’in her şeyin özü ve varoluşun kendini görünür kıldığı bir kavram olarak  suyu araştırdığı çalışmalarından bir seçki sunan “Yüzeyin Ötesinde: Su” isimli sergisi 17 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında Karaköy’de konumlanan KTSM’de ziyaret edilebilecek.

On yılı aşkın süredir suyu temel mecrası olarak benimseyen sanatçı Silvia Bener, suyun yüzeyinden öteye yönelttiği bakışla kişinin evrende tuttuğu konuma dair sorulara kapı aralıyor. Sergi, izleyiciyi suya duyusal, deneyimsel ve zihinsel bir dalışa davet ediyor.

Geleneksel Ebru sanatından ilham alan fakat ondan çeşitli biçimlerde farklılaşan, su üzerine boyalarla çalıştığı bir teknik uygulayan Bener, eserlerinin performatif ve meditatif süreçlerini içsel bir yolculuğun aracı olarak yorumluyor. Kendisinin Aqua Materia Sanat olarak adlandırdığı teknikte sanatçı, geleneksel Ebru sanatına kıyasla, bedensel hareketlere imkân sağlayan büyük teknelerde çalışıyor. Bu kapsamda, boyalarını ve malzemelerini farklı konsantrasyonlarda kullanan sanatçı, önceden belirlenmiş bir form oluşturmak yerine sanatçı olarak iradesini geri çekerek o anı oluşturan tüm koşulların su üzerinde biçim almasına izin veriyor.

Küratörlüğünü Rana Kelleci’nin üstlendiği, “Yüzeyin Ötesinde: Su” isimli sergi KTSM’nin giriş ve asma katlarında yoğunlaşarak binaya yayılıyor. Sanatçının suyun buz halindeki altıgen atom strüktürünü baz alan “Heksagonal” adlı giriş galeri katını tamamen dönüştüren yerleştirmesi, mekân algısıyla oynayarak gözün yanılabilirliğinin altını çiziyor ve izleyicinin dikkatini evrendeki konumuna çekiyor.  Asma katta bir deneyim alanı yaratan “Tözün Akışı” isimli video-yerleştirme ve farklı mecralarda üretilmiş eserlerin yanı sıra sergide, sanatçının su üzerine yıllara yayılan araştırma sürecinden fotoğraflar, eskizler, not defterleri ve doğal nesneler sanatçının zihin dünyasına bir bakış sunuyor.

Kalebodur’un desteklediği sergiyi 30 Haziran’a kadar KTSM’de ziyaret edebilir, sanatçı konuşmasına katılım sağlayabilirsiniz.

Sanatçı Hakkında

Silvia Bener (1964, Almanya) Berlin’de bulunan Universität der Künste (UdK)’de görsel sanatlar alanında eğitim aldı. Lisans eğitimini Katharina Sieverding ve Prof. Walter Stöhrer danışmanlığında, yüksek lisansını ise Rebecca Horn danışmanlığında tamamladı. Eserleri Almanya, Çin ve İzlanda’da sergilendi.

Resim ve video yerleştirme gibi çeşitli mecralarla çalışan sanatçının pratiği suyu merkez alır. Çalışmalarına kuantum fiziği ve Sufizm’den iç görüleri dahil ederek, görünür dünyanın ötesindeki kaynakları ve boyutları keşfe çıkar. Çalışmalarında suyun üzerine boyalarla çalıştığı Aqua Materia Sanat adını verdiği tekniği kullanır. 2003’ten beri İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.
www.silviabener.com

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi
Azapkapı Mahallesi, Hediye Sok. No:6
Beyoğlu/İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu